2015’te deneyimlediğim 10 güzel şey

2015’te deneyimlediğim 10 güzel şey

Ne yaşayacağımı bilmediğim 2015’e girerken bazı şeyleri yaparım diye planlamıştım. Şimdi senenin son günlerinde bütün sene boyunca yaşadıklarıma bakınca aklımda olmayan güzel şeyler de yaşamışım diyebiliyorum. Bu yüzden sizin okurken muhtemelen “Ne var bunları herkes yaşayabilir.” diye düşüneceğiniz ama benim “İyi ki yaşamışım.” dediğim şeylerin bir listesini yapmak istedim. Umarım 2016’da daha iyilerini yaşarım, yaşarız, yaşarsınız.  İşte 2015’te deneyimlediğim 10 güzel şey:

1. İzmir’de gevrek, boyoz ve çayla güne “Merhaba” demek

Kısa süren bir uçak yolcuğuyla gittiğimiz “denizi kız, kızı deniz, sokakları hem kız hem deniz kokan güzel şehir İzmir’de, İzmirliler’in güne başladıkları yiyecekleri pek bir sevdim. Ayrıca güzeller güzeli saat kulesini, Karşıyakası’nı, Kordon Boyu’nu da…

2. Galata Kulesi’nde güneşi batırmak

Her çıkışımda İstanbul’un farklı bir tarafını görmemi sağlayan Galata Kulesi’nde güneşin batışını izlerken şahit olduğum manzarayla İstanbul’a bir kez daha âşık oldum.

3. Safranbolu Evleri’ni görmek

Unesco Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne bulunan Safranbolu’yu günübirlik arabayla görmeye giden bir aileye sahip olunca bana da Safranbolu Evleri’ni seyir terasından izlemek düştü.

4. Rüyaların şehri Venedik’e yeniden gitmek

İlk kez 2014 yılında gittiğim ve kısa süre içinde tekrar gideceğimi düşünmediğim Venedik’e 1 yıl sonra yeniden gidebilmemin sevincini Venedik sokaklarında İtalyan sütü içerek kutladım.

5. Caretta carettalarla aynı denizde yüzmek

Caretta carettaların, dalgalı ama sığ bir denizi olmasına rağmen hayatımda gördüğüm en güzel kumsala sahip olan İztuzu Plajı’nda yumurtladıklarını görünce neden Dalyan’ı sevdiklerini daha iyi anladım.

6. Pamukkale’nin şifalı sularında kendini bulmak

İzmir'den 4 saat süren tren yolculuğuyla gittiğimiz Denizli’de dünyanın bir ucundan Pamukkale’nin şifalı suları için gelmiş turistlerle birlikte travertenlere ayaklarımı soktum.

7. En lezzetli döneri Budapeşte'de yemek

Çok güzel yaptığımızla övündüğümüz mili yemeğimiz döneri, Budapeşte’de daha lezzetli bulunca Türkiye’deki binlerce dönercinin Avrupa standartlarına geçmesi gerektiğinin farkına vardım.

8. Prag’ın meşhur tatlısı "trdelnik"i denemek*

Romantizmin başkenti Prag'ın çelik rulolara sarılarak pişirilen meşhur ve tatlı hamur işisi "trdenik"i Vlatava Nehri kenarında unutulmaz bir deneyimle tattım.

9. Berlin’de 2.Dünya Savaşı’na tanıklık etmek

2. Dünya Savaşı’nın geçtiği en önemli şehirlerden biri olan Berlin’de savaşın o büyük yıkımını, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için yapılan utanç kaynağı Berlin Duvarı’yla hissettim.

10. Bled Gölü kenarında yürüyüş yapmak

Çoğu kişinin pek bilmediği Slovenya’nın en güzel yerlerinden biri olan Bled Gölü kenarında yürüyüş yapınca Slavlar'ın ne kadar huzurlu bir yerde yaşadıklarını anladım.

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar