Antoni Gaudi kimdir?

Antoni Gaudi kimdir?

Etkileyici ve bireysel tarzıyla modernizme farklı bir bakış açısı getiren Antoni Gaudi, Katalan ruhunu dünyaya en iyi şekilde yansıtan mimarlardan biri. Aynı zamanda 20. yüzyılın en meşhurları arasında yer alan Gaudi hem dünyaya hem de Barselona’ya bıraktığı eşsiz eserlerle bugün hala en çok sözü edilen mimarlardan.

Kişisel ve olağanüstü mimari eserlerin mucidi olan Gaudi’nin hikâyesi 1852 yılında başlıyor. Ünlü mimar, bir bakır ustasının oğlu olarak Katalonya’nın Reus şehrinde dünyaya geliyor. Daha küçük yaşlardan itibaren aile atölyesinde babasına ve büyükbabasına yardım eden Gaudi, materyalleri dönüştürme yeteneğini burada iyice geliştiriyor. 1869 yılında mimarlık eğitimi almak için Barselona’ya giden Gaudi, buradaki eğitimini 8 yılda tamamlıyor. Fransız mimar Eugene Viollet-le-Duc ve “Süsleme, mimarinin kaynağıdır.” diyen İngiliz düşünür John Ruskin’in fikirlerinden etkilenen ünlü mimar, mezun olduktan sonra Katalan mimarisinin en güzel örneklerini tasarlamaya başlıyor.

İlk büyük projesi Vicens ailesi için Barselona’daki Gràcia kasabasında bir yazlık ev yapmak olan Gaudi, 1883-1888 tarihleri arasında Casa Vicens’i tasarlıyor. Yapısı, sadeliği, renklendirmesi, doğal motifleri ve bol dekorasyonu ile dikkat çeken bu yapı ünlü mimarın adının duyulmasını sağlıyor.  Daha sonra İspanyol ulusu için itici bir güç olan Eusebi Güell ile anlaşan Gaudi onun için Park Güell, Güell Pavilyonu, Palau Güell, Güell Mahzeni, Colonia Güell’i yaparak önemli bir prestij elde ediyor.

Çalışmalarını desenli tuğla veya taşla, parlak seramik fayanslarla ve çiçekli veya sürüngen metallerle canlandırarak geliştiren Gaudi, Art Nouveau (Yeni Sanat) akımının ilk ve en önemli örneklerini veriyor. 

Mimarisinin ihtişamını her eserinde gösteren Gaudi’nin, olgunluk döneminde yaptığı eserler arasında ise La Pedrera adıyla bilinen Casa Mila, Casa Batllo, Casa Calvet, El Capricho, Torre Bellesgurad,  Casa de los Botines ve son olarak La Sagrada Familia bulunuyor.

1882’de yapımına başlanan La Sagrada Familia’yı tamamlama işini 1883 yılında üzerine alan Gaudi, 1926’daki ölümüne kadar sadece La Sagrada Familia ile uğraşıyor. La Sagrada Familia’ya giderken bir kaza sonucu hayatını kaybeden Gaudi 1926 yılında hayata gözlerini yumuyor.

Eserleri her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Gaudi, dünyada en çok yapımı hala tamamlanamayan La Sagrada Familia Bazilikası ile tanıyor. Doğal dünyayı ilham kaynağı olarak kullanan Gaudi'nin Park Güell, Palau Güell, Casa Mila, La Sagrada Familia, Casa Vicens, Casa Battlo ve Colonia Güell adlı eserleri ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Yorumlar