Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

İstanbul’da gezilecek çok sayıda yer varken kimi zaman şehrin kalabalığından uzaklaşıp, doğayla bütünleşebileceğimiz mekânlara ihtiyaç duruyoruz. Atatürk Arboretumu da o mekânlardan sadece biri.

Atatürk Arboretumu

1500’ü aşkın bitki ve ağaç türüyle son zamanların en gözde tabiat alanların biri olan Atatürk Arboretumu, Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın fikriyle Orman Fakültesi ve Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’nün ortaklaşa çalışması sonucu ile kurulmuş. Yapımına 1949 yılında Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz asfaltı kenarındaki bir alanda başlanan Arboretum’un alt yapı ve dikim çalışmaları 1982 yılına kadar devam etmiş. 1982 yılında ise Arboretum’un adı Atatürk’ün 100. doğum yılı kutlamaları nedeniyle Atatürk Arboretumu olarak değiştirilmiş.

Genellikle bilimsel araştırma ve gözlem yapmak için kurulan diğer arboretumlar gibi Atatürk Arboretumu da farklı cins yaş ve cinslerdeki ağaçlar ile odunsu bitkilere ev sahipliği yapıyor 345 hektarlık bir alana kurulmuş olan arboretumun içinde ayrıca 3 tane de yapay gölet bulunuyor. Her yönüyle bilimsel araştırmalar ile doğaseverlere açık olan bu tabiat alanı en çok hafta sonları yoğun ilgi görüyor.

Özellikle ziyaretçilerin tatil günleri için gözde mekanlarından biri olan Arboretum'da doğada yürüyüş yapmanın huzurunu şehirden çok da fazla uzaklaşmadan yaşayabiliyorsunuz. Yürüyüş yaparken önünüze beyazlar içinde bir gelin ya da şık takım elbiseli bir damat çıkarsa da şaşırmayın. Çünkü Atatürk Arboretumu son zamanlarda dış çekim için kullanılan en popüler mekanlardan biri olarak da karşımıza çıkıyor.

Atatürk Arboretumu’na Ulaşım

Atatürk Arboretumu’na gitmek için en kolay yol bence toplu taşıma araçları. Metro ile Hacıosman durağına kadar gelip, metro çıkışından 42HM’eye binince arboretumun yakınındaki durağa varabiliyorsunuz. 5 dakikalık bir yürüme mesafesinden sonra ise arboretuma ulaşabiliyorsunuz.

Şahsi aracınızla gitmek isterseniz de Büyükdere Caddesi üzerinden Sarıyer’e geldiğinizde Bahçeköy yoluna sapıyorsunuz. İstanbul Üniversitesi’nin spor salonuna kadar gelip salonun karşında bulunan Kemerburgaz Yolu’ndan 500 metre kadar giderseniz arboretuma ulaşabiliyorsunuz. Ancak arabayla gittiğiniz zaman park yeri bulmakta zorluk çekebileceğinizi unutmayın.

Atatürk Arboretumu'nu Ziyaret

Şehrin kalabalığından biraz olsun uzaklaşmak için en güzel alternatiflerden biri olan Atatürk Arboretumu'na giriş ücretleri hafta içi ve hafta sonu olarak farklılık gösteriyor. Hafta içi öğrenciler 2 TL, yetişkinler 5 TL karşılığında arboretuma girebiliyor. Hafta sonu ise öğrenciler 5, yetişkinler 15 TL ödeyerek giriş bileti alabiliyor. Atatürk Arboretumu yazın 08.30 - 20.00 saatleri, kışın  08:30 – 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

NOT: Arboretum’a su hariç yiyecek ve içecek sokulmuyor.

Adres:

 

Yorumlar