Barselona Gezi Rehberi

Barselona Gezi Rehberi

İspanya’ya yolunuz düştüğünde siz nereden gezmeye başladınız bilmiyorum ama benim ilk durağım Barselona’ydı. Barselona gerçekten İspanya’nın en görülesi şehirlerinden. Daha şehre adım attığınız ilk anda kendinizi Gaudi’nin Art Nouveau eserlerinin arasında, Joan Miro’nun ilginç heykellerinde, Salvador Dali’nin süslü ve çarpıcı eserlerinde kaybolmuş buluyorsunuz.

Barselona Gezi Rehberi

Her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Barselona, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirleri listesinde 3.sırada yer alıyor. Şehrin nüfusunun büyük çoğunluğunu Katalanlar oluşturuyor. Katalanlar İspanyolca değil Katalanca konuşuyor. Katalanların kültürleri de, gelenekleri de, hoşgörüleri de İspanyollar’dan gerçekten çok farklı. İspanyolların o sıcakkanlılığı onlarda yok. Ama bu Barselona’nın ne kadar güzel bir kent olduğu gerçeğini değiştiremiyor.

İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki önemli bir liman kenti olan Barselona’nın tarihi ise milattan önceki yıllara kadar uzanıyor. Barselona’daki ilk yerleşim kalıntılarının bulunduğu El Raval Bölgesi bugün hala şehrin en hareketli yerlerinden biri.

Bazıları Barselona’nın Kartacalı Hamilcar Barca tarafından kurulduğunu iddia etse de şehri kimin kurduğu tam olarak bilinmiyor. Şehir kurulduktan sonra Romalılar tarafından işgal ediliyor. Barselona sokaklarındaki Roman eserlerinden hala Romalılar’ın izlerini görmek mümkün.  

Endülüs Emevi Devleti kurulduktan sonra ise şehir 84 yıl Müslümanlar’ın elinde kalıyor. Daha sonraları şehrin genelinde kontluklar ortaya çıkıyor. Bu kontluklar Katolonya Bölgesi’nin oluşmasını sağlıyor. Uzun yıllar süren Fransız işgalinden sonra 1931-1934 yılları arasında İspanya’dan özerlik statüsü alan Katalanlar, diktatör Franco’nun başa gelmesiyle özerkliklerini kaybediyor. Ancak 1978 yılında tekrar özerkliğini ilan eden Katalanlar bugün hala özerkliklerini koruyor.

Barselona’nın kendini dünyaya tanıtması ise 1992 yılında Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmasıyla oluyor. Bu tarihten sonra turizm yatırımlarını çoğaltan Barselona, tarihi yapılarını koruyarak fakat kendini geliştirerek ziyaretçi sayısını giderek arttırmış. Tabi bunda şehrin yetiştirdiği sanatçılarının da etkisi büyük. Gaudi’nin muhteşem eserleri şehri tamamen diğerlerinden farklı kılıyor. Gaudi’nin eserlerinden sekiz tanesi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Her yıl binlerce kişi sadece Gaudi'nin eserlerini deneyimlemek için kilometrelerce yol katediyor. Joan Miro’nun ve Picasso'nun resimleri ve heykelleri ise Gaudi'nin canlandırdığı şehre bir hayli renk katıyor. 

Şehir günümüzde dünyaca ünlü sanatçıları Antoni Gaudi, Joan Miro ve Salvador Dali'nin eserleriyle, birbirinden güzel beyaz bayraklı plajları, yemekleri ve kültürüyle dikkatleri üzerine topluyor.

VİZE

Avrupa Birliği ve Schengen grubu ülkelerinden biri olan İspanya’ya gidebilmek için, umuma mahsus pasaportu olanların Schengen vizesi alması gerekiyor. Vize başvuruları İspanya Konsolosluğunun yetkilendirdiği kurumlar ya da turizm/seyahat acenteleri sayesinde yapılabiliyor. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İspanya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaflar.

PARA BİRİMİ

Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan İspanya’nın bütün şehirlerinde para birimi olarak Euro (EUR) kullanılıyor. Siz de herhangi bir İspanyol şehrine gidiyorsanız paranızı mutlaka Euro’ya çevirmeniz gerekiyor. Euro’nun Türk parası karşılığı ise o günkü kura göre değişiklik gösteriyor.

Parayı çevirirken döviz bürolarındaki fiyat farklılıklarına ve komisyon miktarlarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bazı döviz büroları paranızı yüksek miktardan çeviriyor gözükse de komisyon alabiliyor. Bazı döviz büroları komisyon almayıp, paranızı düşük miktardan çevirebiliyor. Bu yüzden hiç komisyon almayan ya da komisyon miktarı az olan ve paranızı çevirdiğinizde çok fazla zarar etmeyeceğiniz bir döviz bürosunu tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Zarara girmemek için de ihtiyacınız olan miktarı çevirmenizde yarar var. Bunun yanında Türkiye’de güvendiğiniz bir döviz bürosunda paranızı Euro’ya çevirebilirsiniz.

BARSELONA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

İber Yarımadası'nın kuzeydoğu kıyısında yer alan Barselona’da yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz İklimi görülüyor. Hava sıcaklığı yaz aylarında en fazla 38 dereceye kadar çıkarken, kış aylarında 4 dereceye kadar inebiliyor.

Barselona’yı gezmek için en ideal zamana gelince; ılık bir havada gezmeyi sevenler için ilkbahar, biraz daha sıcak bir havada gezmeyi sevenler için yaz, “Arada yağan yağmurdan bir şey olmaz!” diyenler için ise sonbahar doğru bir tercih diyebiliriz.

BARSELONA’YA NASIL GİDİLİR?

Dünyanın önde gelen önemli turizm ve ticaret merkezlerinden biri olan Barselona her gün binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Hal böyle olunca şehir her zaman pek çok havayolu şirketinin en uğrak noktalarından biri oluyor.  

Ülkemizin önemli havayolu şirketleri Türk Hava Yolları ve Pegasus’un da Barselona’ya direkt uçuşları bulunuyor. İstanbul’dan Barselona’ya yaklaşık 3,5 saatlik bir yolculukla varılıyor. Bilet fiyatları her zaman makul olmasa da kampanyaları takip ettiğiniz takdirde uygun fiyatlara uçma şansını yakalayabiliyorsunuz. Bunun yanında Avrupa’nın diğer havayolu şirketlerinin de İstanbul’dan Barselona’ya giden aktarmalı uçuşları mevcut.

BARSELONA’DA NEREDE KALINIR?

Çoğu şehirde olduğu gibi Barselona’da da kalacak yer alternatifi çok. Ancak tesislerin fiyatları diğer şehirlere oranla biraz pahalı. Elbette fiyatı uygun tesisler  de var. Ancak Barselona’ya yoğun bir dönemde gidiyorsanız bu tesislerde hiç yer kalmadığını da söylemek gerekiyor.

Ben Barselona’ya gidecekseniz kalacağınız yeri önceden rezervasyon yapıp, ayarlamanızı tavsiye ediyorum. Aksi halde boş ve uygun fiyatlı tesis bulamayabilirsiniz. “Rezervasyon yaptırdım, gidemezsem param ne olacak?” diye de düşünmeyin. Booking adresinde bulunan ücretsiz iptalli, tesiste ödemeli oteller/hosteller bu konuda size epey yardımcı oluyor.

Kalacağınız tesisi ayarlarken; Barselona’nın büyük bir şehir olduğunu ve kalacağınız tesisin gezeceğiniz yerlere yakın, ulaşımı kolay bir noktada olması gerektiğini unutmayın!

Ayrıca Barselona’da hırsızlık gibi olayların sık sık yaşandığını kalacağınız yerde en azından değerli eşyalarınızı güvenle bırakabileceğiniz dolapların bulunması gerektiğini hatırlatayım.

BARSELONA’DA ULAŞIM

Havaalanından merkeze gitmek için;

-Barselona El Prat Havaalanı’nda “Aerobus” adı verilen havaalanı otobüsleri bulunuyor. Terminal T1’den her 5-10 dakikada bir aerobus A1 hattı kalkarken, Terminal T2’den de aerobus A2 hattı kalkıyor. Aerobus’ler 3 durak gittikten sonra Plaze Catalunya’ya varıyorlar. Aerobus’ın tek yönlü gidiş biletleri 5,90 Euro’dan alınabiliyor.

-Aerobus’tan daha uygun fiyata merkeze gitmek isteyenler için yine havaalanından kalkan ve Plaça Espanya’ya giden 46 numaralı otobüsler bulunuyor. 46 numaralı otobüsün biletleri otomatlardan ve bilet gişesinden 2,15 Euro’ya temin edilebiliyor.

-Aerobus’tan yine bir başka daha ucuz seçenek ise havaalanından kalkan Renfe R2 Nord adlı banliyö tren hattı. Tren biletleri de otomatlardan ya da bilet gişesinden 2,15 Euro’ya alınabiliyor.

Şehir içi ulaşımına gelince;

İspanya’nın ikinci büyük şehri olan Barselona pek çok Avrupa kentinde olduğu gibi gelişmiş bir metro ağına sahip. Bu yüzden çoğu yere metroyla kolayca ulaşmak mümkün. Bilet almadan metroya binme gibi bir şansınız yok. Metroya giriş çıkışlar aldığınız biletle sağlanıyor. Tek metro biletinin fiyatı 2,15 Euro. Eğer metroyu birçok kez kullanacaksanız “T10 Card” adlı çoklu bileti almanızı öneriyorum. T10 Card, bilet otomatlarından 9,95 Euro karşılığında temin edebiliyor. Çoğunlukla Barselona vatandaşlarının kullanmayı tercih ettiği bu biletle 10 kez metro yolculuğu yapabiliyor. Ayrıca bu bileti birden fazla kişiyle de kullanabiliyorsunuz.

Barselona’nın her yerine giden çok sayıda otobüs bulunuyor. Otobüs biletlerini de 2,15 Euro’ya temin edebiliyorsunuz. Ancak çoğu turistik yere de yürüyerek gidebilmek mümkün. ( Yazının en aşağısındaki haritalardan metro ve otobüs ağı haritalarına ulaşabilirsiniz. )

Barselona’dan başka bir şehre gitmek için;

Eğer İspanya’yı kendi imkânlarınızla dolaşacaksanız otobüs firmalarının her şehre gitmediğini hatırlatayım. Ama bu duruma üzülmeyin. Çünkü İspanya’nın genelinde tren ağları gelişmiş durumda. İspanya’nın tren ağı Renfe adlı tek bir firmanın elinde bulunuyor. Son yıllarda Renfe’nin trenlerini yenilemesiyle İspanya’nın genelinde ulaşım için yüksek hızlı trenler kullanılıyor. Bu yüzden bütün trenler Orta Avrupa ve İtalya’ya kıyasla oldukça hızlı ve lüks. Ancak trenler hızlı ve lüks olunca fiyatları çok da ucuz olmuyor.

Ben eğer tek bir şehre yolculuk yapacaksanız önceden rezervasyon yapıp bileti almanızı öneriyorum. Çünkü biletini almadan binmeyi planladığınız trenlerde yer kalmayabiliyor. İspanya’da birden çok şehri gezmeyi düşünüyorsanız da birden fazla trende kullanabileceğiniz Interrail Spain Pass’ı almanızı öneriyorum.  Bu biletteki bir pass’ı 24 saat içerisinde sınırsız kez kullanabiliyorsunuz. Tekrar tekrar para verip bilet almanıza gerek kalmıyor ve böylece Interrail bileti yapacağınız tüm tren yolculuklarının toplamından daha uyguna gelmiş oluyor. Barselona’dan başka bir şehre trenle gitmeyi pahalı bulursanız da EasyJet, Rynair gibi firmaların uygun fiyatlara uçuşları bulunuyor.

BARSELONA’DA NE YENİR?

TAPAS-PAELLA-SANGARİA. Evet bu üçünü tatmadan Barselona’ya gitmiş sayılmıyorsunuz. “Tapas” İspanyollar’ın atıştırmalık mezelerine verilen ad. Zeytinyağının içindeki zeytinler, içi peynir dolu kroketler, yoğun domates sosları, midyeleri karidesler değişik sunumlarıyla tapas olarak karşınıza çıkıyor. Tapasları küçük atıştırmalıklar olarak alabildiğiniz gibi bir porsiyon şeklinde de alabiliyorsunuz. Tapasların fiyatları 2,5 Euro’dan 6 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

İçinde mutlaka pirinç ve safran bulunan diğer malzemeleri ise yapıldığı bölgeye göre değişiklik gösteren geleneksel İspanyol yemeğine ise “Paella” deniyor. Paella genel olarak karides ya da midye katılarak yapıldığı için damak tadınıza uymayabilir. Tek bir porsiyonun bir kişiye fazla geldiğini de söylemek gerekiyor. Paella’nın fiyatları 6,5-12 Euro arasında değişiyor.

Sangaria, kırmızı şarap ve meyve parçalarından oluşan içkiye deniyor. Sadece bir bardak sipariş verebileceğiniz gibi, bazı restoranlarda yarım litre ya da 1 litre de sipariş edebiliyorsunuz. Sangaria fiyatları 2,5 Euro ile 15 Euro arasında değişiyor.

“Bunların hepsini en iyi nerede yiyebiliriz?” sorusuna gelince özel olarak “Şu restorana gidin!” diyebileceğim bir yer yok. Çünkü bu tatlar genel olarak benzer tarzlarda yapılıyor. Bu yüzden de bu yemekler için yüksek meblağlar vermenize aslında gerek yok.

La Rambla üzerinde ve Barri Gotic Bölgesi’nin ara sokaklarında tapas-paella-sangaria üçlüsünü 8-10 Euro gibi makul fiyatlara yiyebileceğiniz uygun restoranlar olduğu gibi, üçünün 40-50 Euro tuttuğu çok sayıda restoran bulunuyor...Seçim sizin!

La Rambla üzerindeki Mercat de La Boqueria pazarından da meyve, sebze, şeker, atıştırmalık gibi ürünleri uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. Bunların dışında ara sokaklarda 1 Euro’ya atıştırmalık sandviç satan sevimli dükkânlar var. Kahvaltılar ve öğlen atıştırmalıkları için tercih edebilirsiniz. Yine La Rambla üzerinde Mc Donals ve KFC gibi dünyaca ünlü markaların şubeleri bulunuyor. Bazı menülerinin hem doyurucu hem de uygun fiyatlarda olduğunu söylemekte yarar var. Ayrıca yine La Rambla üzerinde kocaman “İstanbul” yazısıyla dikkat çeken “İstanbul Kebap bulunuyor.

Marketlere gelince gerekli yiyecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek durumdalar ve su da dahil pek çok şey büfelerdeki fiyatlardan çok daha ucuza satılıyor.

PLAJ SEZONU

Barselona dünyanın en güzel plajlarına sahip ülkeler arasında yer alıyor. Hal böyle olunca her yıl sadece plajları görmek için binlerce turist Barselona’ya geliyor. Plaj sezonu Mart ayında başlayıp Kasım ayına kadar sürüyor.

BARSELONA’DAN NE ALINIR?

Barselona’nın bütün turistik alanlarında hediyelik eşya satan çok sayıda dükkân var. Buralarda çoğunlukla Gaudi’nin Art Nouveau eserlerinden etkilenerek yapılmış süs eşyalarını, Sagrada Familia’nın farklı minyatürlerini, Flamenkolu süsleri bulabiliyorsunuz.

Benim gibi magnet toplayıcıları için turistik dükkânlarda magnetler 2-4 Euro arasında satılırken, turistik bölgelerin etrafında satış yapan seyyar satıcılardan 1 Euro’ya magnet ya da anahtarlık alabiliyorsunuz. Özellikle Barselonata Plajı giden yol üzerinde çok sayıda seyyar satıcı bulunuyor. Burada satılan farklı ürünleri pazarlık yaparak uygun fiyata almanız mümkün.

F.C Barselona ürünleri ise Camp Nou başta olmak üzere, Barselona Havalimanı içinde, Barselona Sants, Ronda de la Universitat gibi yerlerdeki offical store’larda bulunuyor.

Ayrıca Barselona’dan alıp eve götürmek için tapasın paketli halini ve sangarianın şişeli halini de almak için düşünebilirsiniz.

Yararlı Olabilecek Haritalar

Barselona turistik haritası için burayı tıklayın.

Barselona metro haritası için burayı tıklayın.

Barselona otobüs ağı haritası için burayı tıklayın. 

Barselona'daki ücretsiz etkinlikleri öğrenmek için burayı tıklayın.

SON: Barselona'yı tam anlamıyla gezmek için 4 ya da 5 gün ayırmanız gerekiyor. Daha az günde gezmek şehre yetmiyor benden söylemesi;)

Yorumlar