Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Okumakla, öğrenmekle, gezmekle bitmeyen bir şehir İstanbul. Tarihi 400 bin yıl öncesine dayanan, 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bu eşsiz kentte nereye elinizi atsanız altından büyük bir tarih çıkıyor. Bizans’ın muhteşem mozaikleriyle dolu Büyük Saray Mozaikleri Müzesi de bunlardan biri.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

İstanbul’un önemli turistik cazibelerinden biri olan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Tarihi Yarımada’daki Arasta Çarşısı içinde yer alıyor. Uzmanlar tarafından M.S. 450–550 yılları arasına tarihlendirilen ve Büyük Bizans Sarayı’na ait mozaiklerin sergilendiği müze 1953 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ne bağlı olarak açıldı. 1979 yılında Ayasofya Müzesi'ne bağlanan müze, 1982-1987 yılları arasında yapılan restorasyonun ardından bugünkü şeklini aldı.

Buyuk-Saray-Mozaikleri-Muzesi3

Büyük Saray’ın Tarihi

Büyük Saray, I. Konstantin'in isteği üzerine 328 yılında Fatih’in Marmara Denizi’ne doğru inen kısmında, Hipodrom ile Aya Sofya arasında kuruldu. Farklı bölümlere sahip olan saray özellikle I. Justinianos ve Theofilos dönemlerinde giderek genişledi.

19 bin metrekarelik bir alana yayılan sarayın içinde önce bir senato binası, sonra bir üniversite olarak hizmet veren Magnaura, Bizans Dönemi’nin en ünlü halk hamamı olan Zeuksippos Banyoları, kraliyet yerleşimi olarak kullanılan Daphne Sarayı, özel saray şapeli, Trikonhos Sarayı, 5 yaldızlı kubbesi ile Nea Ekklesia (Yeni Kilise) ve Bukoleon Sarayı gibi yapılar bulunuyordu.

Saray, Bizans imparatorlarının kraliyet yerleşimi olarak 330 yılından 1081 yılına kadar hizmet verdi. 532’de çıkan Nika İsyanı’yla oldukça zarar gören Büyük Saray, 1204 yılında 4.Haçlı Seferi’ne kadar Bizans imparatorlarının evi oldu. Osmanlı Dönemi’ne gelindiğinde ise sarayın büyük bir kısmı yok olmuştu.

Müzenin Açılışı

1930'larda İskoçya'nın Edinburg kentindeki St. Andrews Üniversitesi'ne mensup araştırmacılar Büyük Saray’ın kuzeydoğu bölümünde sağlam halde bulunan mozaikleri gün yüzüne çıkardı. Bulunan mozaikler ilk önce yerlerinden çıkarılıp beton plakalara sabitlendi. Sökülen parçaları özel bir işlemle yeniden birleştirildi ve yüzeyleri temizlendi. Eksik parçalara sahip mozaikler özgün şekillerinde tamamlandı. Sarayın kalıntıları üzerine bir müze inşa edildi ve müzenin içi mozaiklerin yapısını bozmayacak şekilde tasarlandı. 1953 yılında açılan müze binanın çatısında hasarlar ortaya çıkınca 1973’da kapatıldı. 5 yıl süren restorasyon çalışmasından sonra bugünkü şeklini alan müze, 1987 yılında tekrar ziyarete açıldı.

Müzede kireçtaşı, mermer ve killerin renklendirilmesiyle oluşturulmuş mozaikler sergileniyor. Konularına göre 8 ana grupta toplanan mozaiklerde o döneme ait gündelik yaşam, dinsel içerikler ve doğa tasvirleri bulunuyor. Mozaiklerin 1500 yıl öncesinden günümüze kadar bozulmadan gelebildiğini görmek ise bir hayli etkileyici. 

Buyuk-Saray-Mozaikleri-Muzesi2

Köy hayatının, tarla işçilerinin, su kaynaklarının tasvirlerine ait mozaiklerin bulunduğu müzede, deveye binen çocukların betimleyen mozaik müzenin en dikkat çeken parçaları arasında.

Buyuk-Saray-Mozaikleri-Muzesi

Ayrıca egzotik yaratıkların ve mitlerin betimlerinin bulunduğu müzede, doğada özgürce beslenen kartal tasviri de diğer beğenilen mozaikler arasında.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ne Ulaşım

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi,  İstanbul’un Sultanahmet semtindeki Arasta Çarşısı içinde yer alıyor. Müzeye en kolay otobüsle ulaşılıyor. Müzeye otobüsle ulaşmak için 81, 1453, BN1, BN2 numaralı otobüslere binerek, Çatladıkapı Durağı’nda inmeniz gerekiyor.  Büyük Saray Mozaikleri Müzesi otobüs durağına yaklaşık 370 m mesafede konumlanıyor.

Bunun yanında müze tramvay durağına yaklaşık 430 m mesafede bulunuyor. Müzeye tramvayla gelebilmek için Kabataş, Eminönü ya da Zeytinburnu yönlerinden kalkan tramvaylara binip, Sultanahmet Durağı’nda inmeniz gerekiyor.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ni Ziyaret

Birbirinden güzel Bizans mozaikleriyle süslü Büyük Saray Mozaikleri Müzesi; yazın 09.00-19.00 saatleri, kışın 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Müzekart sahiplerinin ücretsiz girebildiği müze, dini bayramların birinci günü dışında her gün ziyaret edilebiliyor. Müzekartı olmayanlar 15 TL karşılığında bilet alarak müzeye girebiliyor.

Adres:

Yorumlar