Antoni Gaudi kimdir?

Etkileyici ve bireysel tarzıyla modernizme farklı bir bakış açısı getiren Antoni Gaudi, Katalan ruhunu dünyaya en iyi şekilde yansıtan mimarlardan biri. Aynı zamanda 20. yüzyılın en meşhurları arasında yer alan Gaudi hem dünyaya hem de Barselona’ya bıraktığı eşsiz eserlerle bugün hala en çok sözü edilen mimarlardan.

Barselona Gezi Rehberi

İspanya’ya yolunuz düştüğünde siz nereden gezmeye başladınız bilmiyorum ama benim ilk durağım Barselona’ydı. Barselona gerçekten İspanya’nın en görülesi şehirlerinden. Daha şehre adım attığınız ilk anda kendinizi Gaudi’nin Art Nouveau eserlerinin arasında, Joan Miro’nun ilginç heykellerinde, Salvador Dali’nin süslü ve çarpıcı eserlerinde kaybolmuş buluyorsunuz.

Prag Gezi Rehberi

Orta Avrupa’nın denize kıyısı olmayan ülkelerinden biri olan Çek Cumhuriyeti, özellikle en büyük kenti ve başkenti olan Prag’la kendisine hayran bırakıyor.

Cinque Terre Gezi Rehberi

Uzun bir aradan sonra İtalya yazılarıma kaldığım yerden, herkesin hayatında bir kere de olsa görmesi gerektiğini düşündüğüm İtalya'nın masalsı köyleri Cinque Terre ile devam ediyorum.

Pisa Gezi Rehberi

Floransa’yı gezmeyi bitirip Cinque Terre’ye giderken birkaç saatimizi Pisa’ya ayırıyoruz. Floransa ile Pisa’nın arasında yaklaşık 50 dakikalık bir mesafe bulunuyor. Sabahın ilk ışıklarında çantalarımızı sırtımıza yükleyip Pisa’nın yolunu tutuyoruz.

Floransa Gezi Rehberi

Sabah Roma’da uyanıp, öğleni Siena’da geçirdikten sonra 40 dakikalık bir yolculukla Floransa’nın Santa Maria Novella Tren İstasyonu’nda iniyoruz. İstasyon treninin kalkmasını bekleyen ve ellerinde valizi eksik olmayan insanlarla dolu. Tren istasyonundan çıktığımızda hemen karşıda Basilica of Santa Maria Novella bizi karşılıyor.