Cinque Terre Gezi Rehberi

Uzun bir aradan sonra İtalya yazılarıma kaldığım yerden, herkesin hayatında bir kere de olsa görmesi gerektiğini düşündüğüm İtalya'nın masalsı köyleri Cinque Terre ile devam ediyorum.

Pisa Gezi Rehberi

Floransa’yı gezmeyi bitirip Cinque Terre’ye giderken birkaç saatimizi Pisa’ya ayırıyoruz. Floransa ile Pisa’nın arasında yaklaşık 50 dakikalık bir mesafe bulunuyor. Sabahın ilk ışıklarında çantalarımızı sırtımıza yükleyip Pisa’nın yolunu tutuyoruz.

Floransa Gezi Rehberi

Sabah Roma’da uyanıp, öğleni Siena’da geçirdikten sonra 40 dakikalık bir yolculukla Floransa’nın Santa Maria Novella Tren İstasyonu’nda iniyoruz. İstasyon treninin kalkmasını bekleyen ve ellerinde valizi eksik olmayan insanlarla dolu. Tren istasyonundan çıktığımızda hemen karşıda Basilica of Santa Maria Novella bizi karşılıyor.

Siena Gezi Rehberi

İtalyarail’imizin ikinci durağına gitmek için sabah erkenden eşyalarımızı toplayıp Roma’da kaldığımız hostelden ayrılıyoruz. Sırt çantalarımızla Roma’nın Terminisi’nden bizi Siena’ya götürecek trene doğru yola koyuluyoruz. Roma’dan ayrılıyor olmanın burukluğuyla sanki bugün herkes bu şehri terk ediyormuş gibi geliyor bana.

Roma Gezi Rehberi

Günler süren vize alma işlemi, yolculuk hazırlığı derken gecenin üçünde uyumakla uyumamak arasında kalmış bir taksici tarafından Atatürk Havalimanı’na . Güvenlik kuyruğu, yurtdışı çıkış pulu, bagaj teslimi, ayrılık faslı, pasaport kontrolü derken beni Roma’ya götürecek uçağın kapısında bekliyorum. Yıllarca hayalini kurup en sonunda izin koparabildiğim ilk İnterrail seyahatim böylece resmi olarak başlıyor artık.