Eskişehir’de yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey

Eskişehir’de yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey

Türkiye'nin içinden nehir geçen en güzel illerinden biri olan ve son yıllarda yapılan düzenlemelerle de giderek güzelleşen şehri Eskişehir, değişen yeni yüzüyle bir Avrupa şehrinden farksız görünüyor. Yüksek Hızlı Tren sayesinde şimdilerde İstanbul'dan kaçış için en güzel alternatiflerden biri de olan Eskişehir'de yapmadan dönmemeniz gereken 10 şey:

1. Güne “çibörek” ile başla!

Kıyma ve baharat karışımının yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan çibörek aslında geleneksel bir Kırım Tatar yemeği. Şehirde yaşayan Tatarlar’ın çibörek dükkânları açmasıyla tüm şehre mal olan çibörek şimdilerde Eskişehir denilince akla gelen şeyler arasında yer alıyor. Gittiğiniz her yerde mutlaka bir çibörekçiyle karşılaşacağınız şehirde 1 porsiyon (5 adet) çibörek ise sadece 8 TL.

2. Porsuk Çayı’nın keyfini çıkar, gondola bin.

“Bir nehir nasıl güzel kullanılır?” sorusunun cevabı olan Porsuk Çayı, Eskişehir’i şehri bir Avrupa kentinden farksız kılıyor. Üstelik Venedik’teki gondolların aynısıyla nehirde çok uygun bir fiyata gezebilmeniz mümkün.

3. Şehrin heykellerini keşfet!

Eskişehir’e ayak bastığınız ilk andan itibaren şehirdeki heykellerin fazlalığı ve güzellikleri dikkat çekiyor. Şehrin çehresine farklı bir hava katan bu heykeller şehrin her yerinde süslemeleriyle göz kamaştırıyor.

4. Sazova’da güneşi batır!

İstanbul’da olsa yerine AVM yapılacağı kesin olan Sazova, bir parktan daha fazlası. Bunun nedeni şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için geniş ve ücretsiz bir nefes alma alanı olması ve içinde Masal Şatosu Uzay Evi, Korsan Gemisi ve Sualtı Dünyası bulundurması. Parkın her yerinden müthiş manzaralar yakalıyor olmanız da sizi parka hayran bırakıyor.

5. Bir şehri bisikletle gezebilmenin tadını çıkar!

Köprüleri ve bisikletleriyle Amsterdam’ı aratmayan şehir, Türkiye’de en rahat bisiklet kullanarak gezebileceğiniz yerlerden biri. Şehre girer girmez bisikletlerin ve bisikletlilerin sayısı göze çarpıyor. İsteyenlerin bisiklet kiralayıp rahatlıkla gezebileceği şehirde bisiklet kiraları da cep yakmıyor.

6. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi’nde heykellerle fotoğraf çekil!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’e kazandırdığı ve Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”nde, Büyükerşen’in müzeye bağışladığı yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykelleri bulunuyor. Gerçeğini aratmayan heykellerle dolu müzeye ise öğrenciyseniz 2 TL karşılığında girilebiliyor.

7. Odunpazarı Evleri ile dolu sokaklarda kaybol!

Safranbolu, Beypazarı, Cumalıkızık gibi yerlerdeki mimari yapılarla aynı özellikte motiflere sahip Odunpazarı, Eskişehir'in ilk yerleşim yerlerinden biri. Günümüze kadar varlığını sürdebilmiş rengarenk, ahşap ve cumbalı evleri, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokaklarıyla yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çeken Odunpazarı; 2012 yılından beri Dünya Mirasları Geçici Listesi’nde bulunuyor. 

8. Devrim Arabası’nı gör!

1961 yılında Cemal Gürsel'in talimatıyla tamamı Türkiye'de üretilen DEVRİM Otomobilleri Eskişehir'de tasarlanmış. Birtakım nedenlerle yapımı durdurulmasaydı Türkiye’nin de dev otomobil üreticileri arasında baş göstereceğinin göstergesi olan otomobillerden sadece biri günümüze kadar ulaşabilmiş. Günümüze kadar ulaşan Devrim Arabası ise TÜLOMSAŞ Müzesi bahçesinde görülebiliyor.

9. Abdüsselam’da “balaban kebabı” ye!

İsmini Tatarca’da “çok” anlamına gelen Balaban kebabı, Eskişehir’in mutfağının olmazsa olmazı. En iyisini 1938 yılında Abdüsselam Soyarık ustanın kurduğu "Abdüsselam Köftecisi”nde yiyebileceğiniz kebap, dünden bugüne lezzetini aynı güzellikte korumaya devam ediyor.

10. Lüle taşından yapılmış hediyeliklerden almayı unutma!

Dünyada lüle taşının en çok bulunduğu yer olan Eskişehir’de 300’den fazla lüle taşı madeni bulunuyor. Bu sebeple bölge halkının en büyük geçim kaynağı da lüle taşı olmuş durumda. Çok sayıda kişinin lüle taşı atölyesine sahip olduğu bölgede lüle taşı hediyelikler de bir hayli ucuz. Hal böyle olunca hediye alınmadan eve dönülmüyor...

 

 

Yorumlar