Gezgin bir kutu balığının hikayesi: Pınar Bulut

Gezgin bir kutu balığının hikayesi: Pınar Bulut

Sahip olduğu yüksek yaşam enerjisiyle yüzünden gülümsemesi hiç eksik olmayan, çoğumuzdan daha hayat dolu bir o kadar gezme tutkunu bir kadın Pınar Bulut. 4 kıtada çok sayıda ülke görmüş olsa da gezmekten vazgeçmeyen Bulut 2014 yılından beri “www.kutubaligi.com” adlı bloğuyla deneyimlerini ve seyahat önerilerini bizlerle paylaşıyor.

Ben Gezgin Kadınlar’ın düzenlediği Gezgin Kadınlar Kahvaltısı’nda tanışma fırsatı buluyorum Pınar Bulut’la.  Fırsatı kaçırmıyor söyleşi yapmayı da ihmal etmiyorum.  İşte sevgili Pınar Bulut ile o keyifli söyleyişimiz...

Pınar Bulut kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Biraz çocuk biraz anne, çokça eş, bolca gezginim. Gezmeye fırsat kollayan, sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayan bir balığım. Ama herhangi bir balık değil 'Gezgin Kutubalığı'yım elbette.

Hem bir anne hem bir gezgin olmak zor değil mi?

Hayır zor değil. Çünkü çocuklarım büyükler. Her ikisi de 18 yaşını aştı. Aslında benden çok geziyorlar;) Küçüklerken bu kadar çok gezmiyorduk elbette. Yaşları büyüdükçe gezmelerimiz de arttı.

Seyahat etme fikri cesaret isteyen bir eylem. Siz seyahat etmeye nasıl başladınız?

Seyahat etme fikri bir o kadar da cezbedici bir aslında. Çok uzun zamandır seyahati çok severim ben. Belki de bir yaşam biçimi benim için. Seyahat etmeye daha ilkokuldayken başladım sanırım. Çünkü öğretmen çocuğuydum ve tayinler sebebiyle 5 yıllık ilkokulu 10 okul değiştirerek bitirdim. Gerisi de çorap söküğü gibi devam etti.

Seyahat etmeyi 3 kelimeyle anlatacak olursanız bunlar ne olurdu?

Aşk, aşk, aşk diyebilirim. Çünkü seyahat tıpkı aşk gibi benim için. Bir şehre, bir ülkeye gittiğin zaman oranın insanına, nehrine, ağacına, yemeğine bazen de şehrin bütününe âşık oluyorsun mesela. Hatta kimi zaman veda vakti gelince aşk acısı bile çektiğin oluyor.

Şimdiye kadar kaç ülke ve şehri görme şansınız oldu?

39 Ülke, 122 şehri gördüm. Hepsinin yeri ayrı çok ayrı ben de. Onlar benim bebeklerim.

Gördüğünüz yerler içinde en unutamadığınız yer hangisi?

Sanırım en son gördüğüm Bosna Hersek’ten akan Neretva Nehri. Turkuaz rengine, berrak, dingin haline sürekli aşk şiirleri yazasım var.

Bir sonraki durağınızda hangi ülke var?

Romanya ve Budapeşte! Sanırım benden başka herkes gördü buraları. Benim bu zamana kadar görme şansım olmamıştı. 8 Haziran'da gidiyorum. Her seyahat öncesi gibi yeni bir sevgiliyle ilk buluşma kadar heyecanlıyım tabi ki:)

Gezdiğiniz yerleri paylaştığınız “www.kutubaligi.com” fikri nasıl ortaya çıktı? Bloğunuzda neler paylaşıyorsunuz?

Aslında kendi halinde bir Facebook hesabıydı “Gezgin Kutubalığı”. “Arkadaşlarımın ısrarıyla” geyiği vardır ya aynen öyle oldu. İyi de oldu. Ciddi bir gezi yazısı diye başlıyorum yazılarıma sonra komikli bir şeyler çıkıyor ortaya:)) Bunun yanında artık sadece gezi anılarımı değil pratik ipuçlarını, uçak tavsiyelerini ve seyahat fırsatlarını da yazıyorum 'kutubaligi.com'da.

Gezgin Kutubalığı’ın bir hayali var mı peki?

En büyük hayalim... Bunu artık herkes biliyor sanıyorum. Sürekli çıkan bir ulusal basında devamlı yazan bir seyahat yazarı olmak. Ama mutlaka kâğıda basılı olsun, elle tutulsun ve mis gibi mürekkep koksun…

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Aslında her yola çıkışta yeniden doğuyoruz. Yeni bir hayat yaşıyoruz. Yeni heyecanlar, yeni tecrübeler yeni aşklar buluyoruz. Hayat bu işte. Para harcayarak kazanılacak en büyük keyif “seyahat”. Üstelik çok fazla para harcamak şart değil. Her bütçeye göre programlı hareket edip gezebiliriz. Dünya çok güzel, niye duralım? Her zaman söylediğim gibi "Gezmeyelim de taşa mı dönelim?".

Bana vakit ayırdığı için Pınar Bulut'a bir kez daha teşekkür ediyorum. Siz de Kutu Balığı 'nı  Instagram'da @gezgin_kutubaligi adıyla takip edebilirsiniz:)

Yorumlar