Gezgin Kadınlar “biz” olmaya devam ediyor

Gezgin Kadınlar “biz” olmaya devam ediyor

2000’den fazla kadının dünyayı gezip aynı platformda yazılarını paylaştığını düşünün. Ne kadar renkli olurdu değil mi? İşte “Gezgin Kadınlar” tam da böyle bir platform. Türkiye’de gezgin ruhu taşıyan tüm kadınları tek çatı altında toplamak isteyen gezgin bir kadın Cemre Nur Meleke tarafından 2015 yılında açılmış. Kadınlara ilham olmak için 8 Mart’tan önce Cemre Nur Meleke’yle keyifli bir söyleyişi gerçekleştirdik.

Cemre Nur Meleke kimdir? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1991 yılında İstanbul’da doğdum. Marmara Üniversitesi İşletme mezunuyum. Üniversite döneminde çeşitli dergilerde yazarlık ve editörlük yaptım. Bir dönem sosyal medya alanında çalıştım. Şu an Marmara Üniversitesi sinema alanında yüksek lisans yapıyorum ve akademisyenliğe hazırlanıyorum. Aynı zamanda da Vatan Gazetesi kitap ekinde yazarlık yapıyorum. 2015 yılında da “Gezgin Kadınlar” platformunu kurdum ve giderek büyümeye başladık. Bu sene de yaptığımız etkinlik sayıları arttı, daha çok kadına ulaştık. Gezgin Kadınlar Platformu “biz” olmaya devam ediyor ve giderek de büyüyor.

Genç bir kadın olarak özgürce gezmek sizin için ne ifade ediyor?

Kendimi tanıyıp, sınırlarımı aşmayı öğreniyorum. Dünyada en çok beni “ben” hissettiren aktiviteyi yapıyorum:  Gezerek ve yeni insanlar tanıyarak. 

“Gezgin Kadınlar” fikri nasıl ortaya çıktı? Biraz bahseder misiniz?

2014 yılında Gezgin Dergisi’nde editörlük yaparken “Gezgin Kadınların 7 Özelliği” başlığında mizahi bir yazı yazmıştım. O yazım derginin genel site istatistiklerine göre çok daha fazla okunmuş ve paylaşılmıştı. Ben de yazımı daha çok duyurmak amacıyla sosyal medyada “Gezgin Kadınlar” grubu aramaya başladım ancak olmadığını fark ettim. Çok şaşırmıştım, böyle bir oluşumun kimsenin aklına gelmediğine. Gezgin Kadınlar Platformu bu şekilde ortaya çıktı. Ama tabii ki asıl etken, kadınlar için bir şeyler yapmak istememdi.

(Kaynak:www.facebook.com/GezginKadinlar)

Gezgin Kadınlar bugün kaç kişiden oluşuyor ve nereleri yazıyorlar?

Kapalı grubumuzda sadece kadınlar var ve şu an 2086 kişiyiz. www.gezginkadinlar.com sitemiz için gezi yazısı gönderen her kadının yazısı yayımlanıyor. Belli bir yazı formatımız yok. Çünkü amacım her kadının gittiği yerleri yazması, daha çok gezmesi ve diğer kadınları gezmeye teşvik etmesi.

Tek başına gezen bir kadın olma algısı hala ülkemizde yadsınabilen bir durum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu durumun önüne geçmek için sizce ne yapılmalı?

Normalleştirilmeli. Tek yapabileceğimiz şey bu. “Kadın olarak” gezme algısını insanlara ifade ettiğinizde “Vay be ne zor bir şey yapıyor.” algısı yaratıyorsunuz. Ama bu durumu “insan olarak gezmek” şeklinde algılatabilsek bu sorun çözülecek.

Gezgin kadınlar ağına yeni katılacak olanlara neler önerirsiniz?

Etkinliklerimize katılsın, bizimle tanışsınlar. Çünkü bir kere elimizi sıkıp isminizi söylediğinizde biz o eli hiçbir zaman bırakmayacağız.

Son zamanlarda gezgin kadınlar olarak “Yol Hikâyeleri”nizi anlattığınız bir etkinliğiniz var. Sonuncusunu da 8 Mart Kadınlar Günü’nden gerçekleştireceksiniz. Etkinlikte neler olacak? Biraz bahseder misiniz?

8 Mart’ta YoldanÇık Mekan’da saat 19.00’da “Kadın Yol Hikayeleri” etkinliği yapacağız. Bu etkinlikte 20’den fazla kadın bir yol hikâyesini bizimle paylaşacak. Benim çok değer verdiğim bir etkinlik. Çünkü ben kadınlar için bir şeyler yapmak istiyorum ve Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde biz gezgin ruhlu kadınlar olarak tarihe bir not düşeceğiz. Ve “Türkiye’de gezgin kadınlar var.” diyeceğiz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Gezgin Kadınlar’ın söylemek istedikleriniz neler?

Türkiye’de binlerce gezgin kadın var. Kadınların doğuştan enerji üstünlüğü olduğuna kalpten inanıyorum ben. Bunu yansıtmaları için de onlara bir kapı araladım. Türkiye’de kadınların daha çok gezmesi, daha çok paylaşması için bir şeyler yapıyoruz.  Amacımız onları tanıtmak ve dünyaya duyurmak. Arkamda binlerce kadının olduğunu biliyorum. Çünkü siz maneviyata dayalı samimi bir şeyler yapmaya çalıştığınızda kadınlar sizin yanınızda oluyor ve sizi asla bırakmıyor. Bu yüzden bu oluşum “ben” değil, “biz” oluşumu. Ben bir kez daha hepsine içten teşekkür ediyorum.

Birkaç bir şey daha söyleyeceğim. Türkiye’de binlerce kadın öldürülüyor, tecavüze uğruyor. Biz ise sosyal medya profillerimizi karartıp, “Kadına şiddete hayır!” yazmaktan öteye gidemiyoruz. Ama sonuç yıllardır değişmiyor. Demek ki çözüm bu değil. Ben diyorum ki başka bir pencereden bakalım. Güçlü yanımızı ortaya çıkaralım, bakış açımızı değiştirelim. Daha çok kadına ulaşalım. Daha çok kadın gezip kendi sınırlarını aşsın, kendini tanısın. Bir de bu yolu deneyelim. Bu uzun bir süreç ama seyahat gibi değişimde bir adımla başlıyor. Biz bir adım attık. Ve ben biliyorum ki, bir kadın yola çıktığında tüm dünya değişecek.

Tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Siz hep var olun. Bir kadın olarak içinizdeki gücü ve sevgiyi bildiğim için hepinize kalpten sarılıyorum.

Siz de kadınlardan ilham alıp, yola çıkmak için Gezgin Kadınlar'ı takip edebilirsiniz.

Bana zaman ayırdığı için Cemre Nur Meleke'ye bir kez daha teşekkür ediyorum:)

Yorumlar