İlk defa yalnız seyahat edecekler için 10 ipucu

İlk defa yalnız seyahat edecekler için 10 ipucu

Birçok insan yalnız seyahat etme konusunda büyük endişelere sahip. “Dil bilmiyorum. İnsanlarla nasıl iletişime geçeceğim, başıma bir şey gelirse kim bana yardım edecek, tek başına gezmek eğlenceli olur mu?” gibi pek çok konu insanların planlarını ertelemesine neden oluyor. Ancak bu konuların çözümü sanıldığı gibi zor değil. İşte yalnız seyahat etmekten çekinenler için birkaç ipucu…

1. Tek başına seyahat etmenin bir özgürlük olduğunu unutmayın!

Tek başına seyahat etmek dünyanın sınırlarını adeta ortadan kaldırır. Seyahatinizde ip sadece sizin elinizdedir. İstediğiniz yere gidip, istediğiniz yerde kalabilir, keyfinize göre vaktinizi geçirebilirsiniz.

2. Yola çıkarken size söylenen şeylere fazla kulak asmayın!

Seyahat planınızı başkalarıyla paylaştığınız an sizi bu fikirden vazgeçirmek için olumsuz konuşan insanlar olacaktır. Örneğin; Barselona’nın, Hindistan’ın, Rusya’nın ya da İran’ın güvenli olmadığını söylemek gibi. Evet, dünyanın bazı yerleri gerçekten güvenli olmayabilir. Ama birinin bir yerde yaşadığı kötü bir olay yüzünden başkasının oraya gitmesini engellemesi de hoş bir davranış değildir. Bir yer hakkındaki gerçekleri ancak kendi deneyimlerinizle öğrenebileceğinizi unutmayın.

3. Kendinize güvenin!

Çoğu zaman seyahat ederken neyle karşılaşacağınızı bilmediğiniz bir yola çıkarsınız. Bu yüzden neyle, nasıl karşılaşabileceğinize karşı kendinizi hazırlayın ve tek başına yapabileceğinize inanın. Çünkü bir konu hakkında neler başarabileceğinizi en iyi bilen sizsiniz.

4. Gittiğiniz yerin dilini sorun etmeyin.

Dünyada milyonlarca dil var. Hepsini bilmek tabi ki olanaksız. Seyahat ettiğiniz yerde de bu dillerden biri ya birkaçı konuşuluyor olabilir. Ama bu iletişim kuramayacağınız anlamına gelmez. Gittiğiniz yerin dili hakkında hiçbir şey bilmiyor olsanız bile beden dilinin evrensel bir dil olduğunu unutmayın. Bunun yanında teknolojiyle hayatımıza giren uygulamalarda çeviri ve sözlük özellikli çok sayıda alternatif var. Bunlardan yararlı gördüklerinizi telefonunuza indirip, farklı dili konuşan insanlarla kolayca iletişim kurabilirsiniz.

5. Gideceğiniz rotayı birisine bildirin!

Güzergâhınızı ya da küçük bir yol haritanızı tanıdığınız birine ya da kaldığınız yerdeki herhangi bir kimseye bildirmenizi ve kendisine bir adet de pasaport fotokopinizi vermenizi tavsiye ederim. Bu kaybolduğunuzda ya da başınıza bir şey gelme durumunda sizin daha kolay bulunmanızı sağlayacaktır.

6. Bir yedekleme planına sahip olun!

Seyahatiniz sırasında bagajınızı ya da çantanızın başına bir şey gelebilir. Bu durum özel eşyalarınızın, paranızın, gerekli telefonların da kaybolmasına neden olabilir. Bu yüzden de özellikle pasaportunuzu iyi gizlenmiş yerlerde taşımaya özen gösterin. Çorap, bot, mont gibi giysilerine de muhakkak bir miktar para ile gerekli adres ve telefonları saklamayı ihmal etmeyin!

7. Sadece ihtiyacınız olanı yanınıza alın!

Tek başına seyahat ederken çantanızı ya da bagajınızı sadece sizin taşıyacağınızı unutmayın. Bu yüzden çantanızdaki gereksiz eşyaları çıkarın ve mümkün olduğunca az eşyayı yanınıza almaya çalışın. Seyahatiniz sırasında da yaşanabilecek hırsızlık olaylarına karşı eşyalarınızın büyük bir kısmını güvenilir bir yere bırakın. Yanınıza sadece ihtiyacınız olan şeyleri alın.

8. Kaybolma korkusunu bir kenara bırakıp, keşfetmeye başlayın!

Tek başına gezmek sizin için ilk başlarda zor olabilir. Ama gittiğiniz şehrin sokaklarında dolaşırken, yeni tatlar deneyimlerken, yeni insanlarla tanışırken keşfetmenin aslında ne kadar keyifli bir şey olduğunu göreceksiniz.

9. Ön yargılarınızdan kurtulup, farklı kültürlerle etkileşim kurun!

Seyahatinizde yanınızda kimse olmadığı için farklı insanlarla iletişim kurmak kaçınılmaz olacaktır. Farklı insanların hikâyelerini dinlemek, onların yardımını almak, onlarla bir şeyler paylaşmak ufkunuzu genişeletecek ve dünyaya olan bakış açınızı da değiştirecektir.

10. Yerel kültüre ve yasalara - katılmıyorsanız- bile saygı gösterin!

Seyahat ettiğiniz yerde sizinle tamamen farklı düşünen, farklı inançlara, hiç bilmediğiniz bir kültüre sahip, kendi ülkenizde savunmayacağınız kuralları benimseyen insanlar olabilir. Ancak bulunduğunuz ülkenin kendi ülkeniz olmadığını ve her kültüre, inanca, görüşe saygı gösterilmesi gerektiğini unutmayın. Siz de onlara mümkün olduğunca uyum sağlamaya çalışın.

 

Yorumlar