İstanbul’da Yapılabilecek Sportif Aktiviteler Rehberi

İstanbul’da Yapılabilecek Sportif Aktiviteler Rehberi

Biz İstanbullular boş zamanlarımızda şehrin tadını çıkarmak için yeni yerler, yapılacak aktiviteler ararız. Ancak çoğumuzun bu istediği şehirden fazla uzaklaşmamak ya da yeni yerler bulamamaktan gerçekleşmez. Bunu bahane etmeyenlere şehirde olduğunu unutturacak bir sürü alternatif var. İşte şehirden uzaklaşmadan İstanbul’da yapabileceğiniz o sportif aktivitelerden bazıları…

1. Yapay Kaya Tırmanışı

Yapay tırmanış duvarları yardımıyla yapılan bu spor, doğada tırmanışa merakı olanlar ve bu konuda eğitim almak isteyenler için oldukça eğlenceli bir aktivite. Kendine güvenen her yaştaki kişinin yapabileceği bu aktivitede yapay duvarların üzerinde bulunan farklı boyutlardaki ve şekillerdeki tutamaklar sayesinde farklı tırmanış biçimlerini öğrenebiliyor, doğadaki tırmanışların bir benzerini kapalı alanda ya da şehrin göbeğinde canlandırabiliyorsunuz.

Boulder İstanbul: İstanbul'da tırmanış deneyimini gerçekleştirebileceğiniz yerlerden biri olan Boulder İstanbul, farklı açı ve zorluk derecelerine sahip rengarenk tutamaklı duvarlarıyla oldukça dikkat çekici. İçeri girdiğiniz anda duvarlara tırmanma fikri gözünüzü korkutuyor olsa da uzman eğitmenlerinin desteğiyle burada tırmanış taktiklerini hemen kapıyorsunuz. İster günlük tırmanış, ister aylık tırmanış yapabileceğiniz seçenekleriyle Boulder İstanbul tırmanış deneyimi için en güzel mekanlardan biri.

Adres: Nüzhetefendi Sokak No:54 (Rıhtım Caddesi'nin 3 üst paraleli) Kadıköy 

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

AKUT: Ülkemizin en önemli sivil toplum örgütlerin biri olan Arama Kurtarma Derneği (AKUT) tırmanış konusunda deneyim kazacanacağınız yerlerden bir diğeri. Özellikle dağcılık konusundaki uzman kadrosuyla bilinen AKUT, bu kadrosuyla her yaştan katılımcıya kaya tırmanışıyla ilgili çeşitli seviyelerde eğitimler veriyor. Açık alanda ve yapay duvarlarda gerçekleştirilen bu eğitimler, tercihe bağlı olarak 2 saat ila 10 saat arasında değişen ders saatleriyle alınabiliyor.

Adres: Esentepe Büyükdere Caddesi, No:120 Şişli 

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

2. ATV Safari

Dört tekerlekli motosikletler kullanılarak yapılan bir aktivite olan ATV safari, oldukça adrenalin dolu. Yeri geldiğinde zorlu tepeleri aştığınız, dar yollarda kaldığınız, dik patikalardan çıktığınız bu aktivite orman içinde ya da yeşil alanlarda yer alan parkurlarıyla doğayla iç içe vakit geçirmenizi sağlıyor. "ATV kullanmayı bilmiyorum!" diye de hiç endişelenmenize gerek yok. Çünkü ATV safari yapabilmek için tek şart 16 yaşından büyük ve teknik eğitim almış olmanız. Zaten aktivite başlamadan önce rehberler ekipman ve sürüş hakkında size gerekli bilgiyi veriyor. ATV safari turu genel olarak 30 ya da 60 dakika kadar sürüyor.

ATV Safari Polenezköy:  Yağmur, çamur demeden ATV safari yapabileceğiniz yerlerden biri olan ATV Safari Polonezköy'e tek başınıza gelmiş olsanız bile gruplarla sürüş gerçekleştiriyor, sürüşe çıkmadan önce de teknik bilgi ve güvenlik eğimi alıyorsunuz. Sürüş bittikten sonra yemek yeme ve dinlenme imkanlarınızın da bulunduğu tesise gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Adres: Beykoz Caddesi, No:53 Cumhuriyet Köyü Polenezköy

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Extway Turizm ve Doğa Sporları: Uçsuz bucaksız orman parkurlarıyla dikkat çeken Extway'de biri Kemerburgaz’da diğeri Şile’de olmak üzere iki  parkur seçeneği bulunuyor. 15 dakikalık bir eğitimden sonra başlanan turlar yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Bunun yanında ATV safari dışında farklı spor etkinlikleri de yapılabiliceğiniz bir kurum olan Extway’ye gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Süleymanpaşa Sokak, No:30/E Kadıköy 

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın. 

3. Okçuluk

Okçuluk, yaylar ve oklar kullanılarak hedefi vurma odaklı yapılan bir spor. Ata sporlarına ya da atışla ilgili sporlara meraklı olanlar için keyifli bir alternatif olan okçuluğu yapmak için herhangi bir yaş sınırlaması yok. Ancak dikkat ve disiplin gerektiren bu spora başlamadan önce ok ve yay tutuş tekniklerini ve atma biçimlerini öğrenmeniz gerekiyor.

Yaban Akademi: İstanbul’da okçuluk öğrenebileceğiniz yerlerden biri olan Yaban Akademi’den temel okçuluk eğitimi, ileri okçuluk eğitimi ve özel okçuluk dersi alınabiliyor. Ayrıca eğer Yaban Akademi'de temel okçuluk eğitimi alırsanız haftanın belirli günlerinde düzenlenen serbest atış günlerine de katılabiliyorsunuz. Yaban Akademi'den okçuluğun yanında dağcılıktan kanoya, dalıştan atıcılığa kadar pek çok sporun da eğitimi alınabiliyor.

Adres: MKM B5 Uğur Mumcu Caddesi, No:8 Etiler

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Demka Okçuluk: Ümraniye’de bulunan Demka Okçuluk, okçuluk sporunu bir hobiye dönüştürmek isteyenler için “Hobi Grubu Programı” hizmeti veriyor. Haftanın belirli günleri ve saatlerinde alınabilen bu eğitimle okçuluğun temel tekniklerini kolayca öğrenebiliyorsunuz.

Adres: Kartaltepe Mahallesi, Buhar Sokak, No:4 Bakırköy

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

4. Buz Pateni

Buz zeminde kızaklı patenlerle yapılan buz pateni, özellikle kışı ve kış sporlarını sevenler için oldukça eğlenceli. Hayatınızda hiç paten sürmemiş olsanız bile yapabileceğiniz bu spor, yaş kış demeden bu spora için tasarlanmış buz pistlerinde yapılabiliyor. Bu sporda düşme, kayma riski elbette yok değil. Ancak buz pateni yapmadan önce aldığınız teknik eğitim ve güvenlik önlemleri sayesinde keyifli bir deneyim yaşayabiliyorsunuz.

Silivrikapı Buz Pisti: Buz pateni meraklıları için oldukça iyi bir mekan olan Silivrikapı Buz Pisti, buz patenini çok uygun fiyatlara deneyimlemenizi sağlıyor. Pist hafta sonları biraz kalabalık olsa da hafta içleri yoğunluk biraz daha azalıyor. Yaklaşık 1 saat süren periyotlarda içeri girilebilen pistte -kalabalığın çok olmadığı zamanlarda- eğitimli hocalardan ders almanız da mümkün.

Adres: Hisaraltı Caddesi, No: 111 Yedikule

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Airport Outlet Center Buz Pisti: Yenibosna’daki Airport Outlet Center alışveriş merkezinin içinde bulunan buz pisti diğer pistlere göre biraz küçük olsa da buz patenini deneyimleyebileceğiniz yerlerden. Genç yaşlı demeden özel buz pateni eğitimi alabileceğiniz pisti hafta içi ya da hafta sonu kullanmak mümkün.

Adres: Ataköy 7-8-9-10, Airport AVM Bakırköy

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

UNIQ İstanbul Vega Ice Pisti: Türkiye’nin en büyük açık hava buz pisti olan UNIQ İstanbul Vega Ice, doya doya buz pateni yapabileceğiniz yerlerden. Profesyonel buz pateni ekibi ve antrenörlerinden büyük küçük herkesin eğitim alabileceği pistte buz pateninin yanında kızak yapma imkanı da bulunuyor. 

Adres: Huzur Mahallesi, Maslak Ayazağa Caddesi, No:4 Sarıyer

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

5. Binicilik

Atı kullanma becerisi olarak bilinen binicilik, çok eski zamanlardan beri yapılan bir spor. Kan dolaşımını ve solunum sistemini iyileştiren, denge ve koordinasyon odaklı bu spor hangi yaştan olursa olsun herkes tarafından yapılabiliyor. Fiziksel ve zihinsel katkılarının yanı sıra eğlenceli bir spor da olan binicilik, tek ders eğitimleriyle de olsa kolayca öğreniliyor.

İstanbul Binicilik Kulübü: Taşdelen/Çekmeköy ormanının sınırında bulunan İstanbul Binicilik Kulübü, çocuk, genç, yetişkin demeden binicliğin öğretildiği bir kurum. İster tek bir biniş yapabileceğiniz, ister aylık paket dersler alabileceğiniz bir kurum olan İBK’da ayrıca 4-14 yaş arasındaki çocuklar için Pony eğitimi, zihinsel engelli kişiler için rehabilitasyon eğitimi de veriliyor.

Adres: Taşdelen Turgut Özal Bulvarı, No:4 Çekmeköy

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

ATLITUR: Sarıyer ilçesindeki Gümüşdere Köyü Ovası’nda bulunan ATLITUR, ziyaretçilerine eğitimli safkan atlarla doğanın ve atların keyfini çıkarma imkanı sunuyor. Tek başına ya da grupça binicilik eğitimi alabileceğiniz ATLITUR’da çocuklara yönelik Pony eğitimi de veriliyor.

Adres: Gümüşdere Ambar Sokak, Ağaçkakan Çıkmazı No: 10 Sarıyer 

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Galatasaray Nevzat Özgörkey Biniclik Tesisleri: Galatasaray Spor Kulübü’nin binicilik tesisi olan Nevzat Özgörkey Binicilik Tesisi; gençlere yönelik profesyonel eğitim, çocuklara yönelik Pony eğitimleri verirken, engellilere yönelik rehabilitasyon programları düzenliyor.

Adres: 3 Yol Mevkii, Ayazağa / Maslak

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

6. Kürek

Özel olarak üretilmiş tekneler ile gerçekleştirilen bir takım sporu olan kürek doğayı ve su sporlarını sevenler için eğlenceli bir alternatif. Göl, nehir ve denizde kürekler vasıtasıyla hareketin sağlandığı bu spor bütün kasları çalıştırdığı için en iyi aerobik yöntemlerinden de biri. Kürek sporunu merak edenler ya da başlamak isteyenler temel eğitimle bu sporu öğrenebiliyor.

Vira Kürek: Haliç kıyısında bulunan Vira Kürek, her amaca ve seviyeye uygun kürek eğitimleri veriyor. Temel kürek eğitimi ya da yarışçılık eğitimi alabileceğiniz Vira Kürek’ten grup olarak ya da özel dersle kürek eğitimi de alabiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Adres: Kazım Karabekir Caddesi, No:2/27  Vira Kayıkhane, Eyüp

İstanbul Rowing Club: Haliç kıyısında bulunan bir diğer merkez ise İstanbul Rowing Club. Genç ekibiyle eğitim veren kulüpte hobi için ya da profesyonel sporculuk için dersler alabiliyorsunuz. 

Adres: Merkez M. Silahtarağa C. No.4 Eyüp / İstanbul

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

7. Kayak

Kış turizmin vazgeçilmezlerinden biri olan kayak, ekipmanları sayesinde batmadan kar üzerinde kayarak ilerleyebileceğiniz bir spor dalı. Kışı ve karı sevenlere heyecan dolu dakikalar yaşatan bu spor belirli bir gelişime ulaşmış kişilerce yapılabiliyor. Genel de ülkemizin en büyük kayak merkezlerinde yapıldığını duyduğumuz bu sporu siz de İstanbul’da deneyimlebilirsiniz.

Snow park: Torium AVM’nin içinde bulunan Snowpark; ziyaretçilerine her mevsim kayak, snowboard gibi kış sporlarını yapabilme imkânı sunuyor. İster tek, ister grup halinde haftanın 7 günü bu sporların eğitimlerini de alabileceğiniz Snowpark’ta ayrıca snowtubing ve snowrafting gibi eğlenceli aktivitelere de katılabiliyorsunuz.

Adres: Turgut Özal Mahallesi E-5 Üzeri Torium Avm, İstanbul

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

8. Yamaç Paraşütü

Hava sporlarını sevenlerin ilgisini çekebilecek bir spor dalı olan yamaç paraşütü; bir paraşüt yardımıyla yüksek tepelerden atlayıp, rüzgarın akışına kendinizi bırakmak şeklinde tanımlanabilir. Özellikle hava sporlarını seven kişiler için muhteşem bir deneyim yaşatan yamaç paraşütü, belirli sağlık koşullarına uyan herkes tarafından yapılabiliyor. Dünyada en yaygın ve en çok gelişen bir spor türü olan yamaç paraşütünü denemek isteyenler için İstanbul’un belirli noktalarında temel uçuş eğitimi veriliyor.

Extway: Doğa sporları konusunda adını duyurmuş kurumlardan biri olan Extway, uzman paraşüt eğitimlerinin yanında yamaç paraşütüne başlayacak olanlar ve başlamayı düşünenler için “temel pilot eğitimi” veriyor. Hava şartlarına bağlı olarak eğitimler Kilyos, Abant, Çatalca veya Ankara Gölbaşı'nda gerçekleştiriliyor.

Adres: Süleyman Paşa Sokak, No:30/E Kadıköy

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

9. Dalış

3 tarafı denizle çevrili İstanbul’da yapılabilecek sportif aktivitelerden biri de dalış. Çeşitli aletler kullanarak su altında kalabilme sporu olan dalış, keşif dalışları şeklinde tek seferlik yapılabildiği gibi temel eğitimleri alınarak da yapılabiliyor. 

Guru Dive: İstanbul'da dalgıçlığa yeni başlayacak olanlardan, profesyonel eğitim hayatına geçmek isteyenlere kadar bütün seviyelerde eğitim alabileceğiniz bir kurum Guru Dive. Sertifka programlarıyla uzman dalgıçlık eğitimi alabileceğiniz bu kurumda dalışa keyifli bir giriş yapmak isteyenler için 1 hafta süren serbest dalış eğitimleri de veriliyor. 

Adres: Topkapı Ticaret Merkezi 1, No: 116 - 117 Cevizlibağ 

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

İstanbul Diving Center: Dalış, sualtı sporları ve diğer su sporları etkinlikleriyle ön plana çıkan IDC, tüplü dalışı denemek isteyenler için "Keyif ve Keşif Dalışı" kursu veriyor. Ortalama 2 saat süren bu kursta sualtında solunum, regülatör boşaltma, maske boşaltma, el işaretleri gibi konuları öğrenilebiliyorsunuz. 

Adres: City Club Spor Kompleksi, Akasya 08 Bahçeşehir 

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

10. Paintball

Kişilerin tek ya da grup halinde rakiplerini yenmek için birbirini boya toplarıyla vurduğu bir aktivite olan paintball, en eğlenceli sporlardan biri. Amacı hiç vurulmadan oyunu tamamlayabilmek olan bu spor genellikle boyutu değişen sahalarda oynanıyor. Katılım için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmayan oyunu siz de ailenizle ya da sevdiklerinizle yapabilirsiniz.

EVO Sports: Paintball’ın İstanbul’daki bilinen adreslerinden biri olan EVO Sports;  Beykoz, Kartal ve Maltepe sahalarıyla 3 farklı yerde hizmet veriyor. En kaliteli ekipmanlar ve eğitimli personelleri sayesinde keyifli dakikalar geçirebileceğiniz EVO Sports’da ayrıca lasertag ve nerf gibi farklı aktiviteleri de yapabiliyorsunuz. EVO Sports’ta paintball ya da diğer aktivitelere katılmak için mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Adres: Caferağa Mahallesi, Şair Nefi Soak, No:4 D:1-3 Kadıköy

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Marmara Paintball: İstanbul’da paintball oynayabileceğiniz yerlerden biri olan Marmara Paintball’ın; Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar ve Çatalca gibi yerlerde sahaları bulunuyor. Paintball oynama konusunda size her türlü yardımı sağlayan Marmara Paintball’a gitmek için önce rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Marmara Paintball’un çardak bulunan sahalarında ayrıca mangal yakabilme ya da piknik yapabilme imkanınız da var.

Adres: Cengiz Topel Caddesi, Fatih Mahallesi, No:48 Büyükçekmece

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Natura Paintball: 2012 yılından beri hizmet veren Natura Paintball, doğal bir ormanda yer alan parkuruyla dikkat çekiyor. Haftanın 7 günü 09.00-23-45 saatleri arasında hizmet veren Natura Paintball’da gece ışıklandırması da mevcut. Natura Paintball da gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gereken yerlerden. 

Adres: Kayışdağı Ormanı, Gold Country Park, Fındıklı Mesire Alanı, Başıbüyük Yolu, No:10 Maltepe

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Yorumlar