İtalya hakkında bilmeniz gereken 20 şey

İtalya hakkında bilmeniz gereken 20 şey

 Avrupa’nın zengin tarihi, renkli kültürü, muhteşem sanatı ve mimarisiyle en güzel ülkelerinden biri olan İtalya her yıl yaklaşık 50 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. Peki herkesin gitmek istediği, gidenlerin anlata anlata bitiremediği bitirememekte de haklı oldukları bu güzel ülke hakkında neler biliyoruz? İşte İtalya'ya gitmeden önce bilmeniz gereken 20 şey: 

1. İtalya, Schengen vizesinin en kolay alındığı ülkelerin başında geliyor.

2. Uçak firmalarının çoğu İtalya’nın Roma ve Bologna şehirlerine çok uygun fiyatlara uçuyor.

3. İtalya, özellikle Nisan ve Ekim ayları arasındaki dönemde ziyaret etmeye elverişli oluyor.

4. İtalya’da uygun fiyata alışveriş yapabileceğiniz Conad, Coop, Lidl, Carrefour gibi marketler bulunuyor.

5. İtalya’nın Akdeniz ülkesi olmasından dolayı üretim maddelerini özellikle turunçgiller, zeytin ve üzüm oluşturuyor.

6. Ülke genelinde su yerine soda tercih ediliyor. Kimi zaman ayırt etmesi imkansız olsa da “naturale” yazan sular genellikle normal su oluyor.

7. Kahvaltı genel olarak kruvasan ve kahveyle yapılıyor.  Ancak marketlerde bizim kahvaltılıklara benzer ürünler de bulunuyor.

8. İtalya’nın Napoli kenti “Margherita” ile, Roma kenti baharat soslu makarnası “Arabiatta” ve “Gelato” su ile Floransa kenti az pişmiş büfteği ve şarapları ile, Siena kenti un ve sudan yapılan “pici” makarnası ile, Milano kenti “safranlı pilavı” ile tanınıyor.

9. İtalya’da çok fazla tarihi eser bulunduğu için gelişmiş bir metro ağı yok, zaten buna gerek de yok. Şehir içi ulaşımı özellikle de otobüs ve trenlerle yapılıyor.

10. İtalya’da her ayın ilk Pazar günü müzelere ücretsiz girilebiliyor.

11. İtalya, dünya modasının kalbinin attığı yerlerden biri. Bu sebeple dünyaca ünlü çok sayıda markası bulunuyor.

12. İtalya’nın genelinde bisiklet ve motosiklet kullanımı araba kullanımına oranla artış gösteriyor. Roma’da en çok motosiklet kullanılırken, Floransa’da en çok bisiklet tercih ediliyor.

13. İtalya’da her sokakta, her caddede gördüğünüz Garibaldi” ismi İtalya’nın kurulmasına öncülük eden, İtalya’nın en büyük kahramanı ve yurtseverlerinden biri olarak görülen Giuseppe Garibaldi’den geliyor.

14. Rönesans'ın başladığı yer olarak görülen Floransa, İtalyan Sanatı'nın merkezi sayılıyor.

15. Eğer sezon bitimine denk geliyorsanız en ucuz hediyelikler Venedik’te daha sonra Roma’da bulunuyor. Floransa ise uygun fiyattaki deri pazarıyla dikkat çekiyor. Sokak satıcılarından ya da pazarlardan pazarlık yaparak alışveriş yapılabiliyor.

16. İtalya, günümüzde UNESCO'nun 44 Dünya Kültür Mirası alanına ev sahipliği yaparak birinciliği elinde bulunduruyor.

17. İtalya’da et olarak daha çok domuz etinin bir çeşidi olan “Prosciutto” tercih ediliyor.

18. İtalya’da yemek kültüründen sonra gelen en önemli şey futbol oluyor. Dünya Kupası'nı 4 defa kazanan İtalyan Milli Takımı dünyanın en başarılı takımları arasında yer alıyor. 

19. İtalya'nın hiç bir yerinde belediyeden izin almadan bir mimari yapıya çanak dahi takılamıyor.

20. Kristof Kolomb, Marco Polo, John Cabot ve Amerigo Vespucci  gibi kaşifler dünyaca ünlü İtalyanlar arasında bulunuyor.

 

Yorumlar