Kuşların hayat kaynağı: Sultan Sazlığı Milli Parkı

Kuşların hayat kaynağı: Sultan Sazlığı Milli Parkı

Muhteşem manzarasıyla karşılaşınca cennetteymiş gibi hissettiğim, gerçekliğine inanmaya zorlandığım bir doğa harikası Sultan Sazlığı Milli Parkı…

Kayseri’nin merkezinden yaklaşık 70 dakikalık bir yolculukla gelebildiğiniz bu milli park, Kayseri’nin Develi ve Yahyalı ilçeleri arasındaki Ovaçiftlik Köyü’nde konumlanıyor.

Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu nadir oluşumlardan biri olan bu parka ulaştığınız anda büyüleniyorsunuz. Çünkü rengârenk sazlıklarının, onlarca çeşit kuşunun, Yay Gölü’nün ve yaklaşık 4 bin metre yüksekliğindeki Erciyes Dağı’nın efsanevi manzarasıyla bu yer, adeta sizi kendine hayran bırakıyor.

Sultan Sazlığı Milli Parkı; Afrika ile Avrupa arasındaki iki ana kuş göçü yolunun kesişme noktasında bulunması ve iklimi ile bitki örtüsünün de etkisiyle çok sayıda kuşun beslenmesi, barınması, üremesi için uygun ortamı sağlıyor. Manyas Gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci büyük “Kuş Cenneti” olarak da bilinen park, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en büyük kuş habitatları arasında yer alıyor.

Bu nedenle ülkemizin sahip olduğu en önemli korunma alanlarının içinde bulunan Sultan Sazlığı; nesli tehlikede veya nesli tehlikeye girmek üzere olan Macar ördeğinden, yeşilbaşa, küçük sumrudan, balabana kadar 301 kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Sahip olduğu etkileyici panoramalarla doğaseverler ve fotoğrafçılar için vazgeçilmez bir alternatif olan Sultan Sazlığı, adını ise Osmanlı Dönemi’nden alıyor. Çünkü zamanında Osmanlı Sultanlarından IV. Murat Revan Seferi’ne giderken 3 aydan fazla bir sürede burada kalmış. Kaldığı süre boyunca hayvanların yiyeceklerinin temini için Yay Gölü içinden bir yol açılarak, sazlığa geçiş sağlanmış. Osmanlı Ordusu’na hizmetinden dolayı da buraya “Sultan Sazlığı” adı verilmiş.

SULTAN SAZLIĞI’NDA NE YAPILIR?

Sultan Sazlığı, kuş göç yolunda bulunması sebebiyle kuş gözlemcileri için inanılmaz bir yer. Kuşları sazlıkta bulunan gözlem kulesi ve kulübeleriyle ya da kayık turu yaparak gözlemleyebilmek mümkün. Fotoğrafseverlerin de her daim güzel manzaralar yakalayabileceği bu yerde doğa yürüyüşlerinin yanında çeşitli gezi, gözlem vb. aktiviteler de yapılıyor. Aktiviteler hakkında Ovaçiftlik Köyü’nde bulunan ziyaretçi tanıtım merkezinden bilgi alınabiliyor.

Ayrıca milli parkın içinde bulunan ve kuş türlerini tanıtan küçük müzeye de biletinizle girebiliyorsunuz.

SULTAN SAZLIĞI’NA ULAŞIM

Kayseri Otobüs Terminali’nden Yahyalı yönüne her yarım saatte bir giden otobüslerle Ovaçiftlik Köyü’ne kadar gelebiliyorsunuz. Otobüs bileti sadece 10 TL. Ovaçiftlik Köyü’nde inince de 10 dakikalık bir mesafe yürüdükten sonra milli parka varabiliyorsunuz.

Parkın girişi;

Öğrenciler için: 2,25 TL

Yetişkinler için: 4,5 TL

Adres:

Yorumlar