Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Hepimizin çocukluğumuzda çok sevdiğimiz, atmaya kıyamayıp kenara koyduğumuz ya da annemiz atmasın diye sakladığımız oyuncakları olmuştur. (İtiraf etmeliyim ki benim var.) Bir de oyuncaklarını atmış ya da satmak zorunda kalmış olanlar da var.

Edebiyat dünyasının ünlü simalarından biri olan şair ve yazar Sunay Akın işte bu terk edilerek ya da satılarak sahipsiz kalmış oyuncakları açık arttırmalardan ve antikacılardan toplayarak kurmuş Oyuncak Müzesi’ni. 1700’lü yıllardan günümüze 40’ı aşkın ülkeden toplanılan oyuncakların sergilendiği bu güzel müze, 2005 yılının 23 Nisanı’nda İstanbul Göztepe’de açılmış.

Arkadaşımla ben de çocukluğumuza özlem duyduğumuz bir cuma günü Kadıköy Söğütlüçeme’den 17 numaralı otobüse binip Oyuncak Müzesi’ne doğru yollanıyoruz. En yakın durakta inip tabelaları takip ediyoruz.  Eski bir köşkte konumlanan müzeyi kolayca bulmak adına yerleştirilmiş “Oyuncak Müzesi” yazılı pek çok tabelaya rastlıyoruz. En sonunda müzeye vardığımızda daha girmeden Sunay Akın’ın “İstanbul’da bir Zürafa” kitabında bahsettiği zürafayı hatırladığım zürafa heykelleri karşılıyor bizi.

Dekoru sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmış müzede farklı temalarda birçok oda bulunuyor. Müzeye girer girmez 50’li ve 60’lı yılların yerli oyuncaklarına tanık olurken, bir anda kendinizi Vahşi Batı’nın ortasında bulabiliyorsunuz. Bunun yanında ülkelerin itfaiye arabalarını inceleyip, bir yandan da Charlie Chaplin oyuncağının hikâyesini de okuyabiliyorsunuz.

İkinci kata çıktığınızda sizi ülkelerin geleneksel kıyafetli oyuncakları karşılıyor. Sağdaki ilk odada ise bir tren kompartmanı gibi tasarlanan ve benim çok beğendiğim “Tren Odası” bulunuyor.  Soldaki odada ise eski dönemlere ait havacılık oyuncakları sergileniyor. İçlerinden en beğendiğim şey Balonla 5 Hafta’dan fırlamış sevimli balon oyuncağı oluyor.

Bunun yanında Alman oyuncaklarının parfümerisinden, gelinlikçisine, porselencesinden, kasabına kadar her ayrıntısı düşünülerek tasarlanmış oyuncak setleri de göz kamaştırıyor.

Üçüncü katta ise 2.Dünya Savaşı öncesi çocukların zihnine şiddeti, düşmanlığı aşılamak için Hitler tarafından yaptırılan “Nazi Askeri Oyun Seti” bulunuyor. 1933 yılında piyasaya sürülen bu set o dönemde Almanya’da en çok satılan oyuncaklar arasında yer almış. Her ayrıntısı düşülmüş ve içinde savaşan, yaralandığı için revire taşınan, can çekişen, bayrak taşıyan askerler bulunan bu setle çocukların oynadığını düşünmek insanı hayrete düşürüyor.

Yine üçüncü katta; içinde E.T.’den Star Wars’a oyuncaklarına, uzay mekiklerinden robotlara kadar pek çok oyuncağın sergilendiği Uzay Odası da bulunuyor. 

Müzenin tamamını gezdikten sonra zeminindeki güzel kafesinde dinleniyoruz. Burada da çocukluğumuzda tükettiğimiz gıdaların ambalajları ile mutfak oyuncakları sergileniyor. Müzenin bodrum katında ise, denizaltı, sinema ve konferans salonu ile tuvaletler bulunuyor.

Müzeye Kadıköy’den kalkan ve Göztepe’den geçen 10, 10B, 10S, 14Ç, 14 KS, 17, 17L, 19F, 19M, 19S, GZ1,GZ2, ER1, ER2 numaralı otobüslerle gidebiliyor.

Bilet Fiyatları;
Tam Giriş Ücreti : 12 TL
İndirimli Giriş Ücreti : 9 TL

Müze Ziyaret Saatleri;
Hafta İçi : 09.30 - 18.00
Hafta Sonu : 09.30 - 19.00

Adres:

Yorumlar