Pisa Gezi Rehberi

Pisa Gezi Rehberi

Floransa’yı gezmeyi bitirip Cinque Terre’ye giderken birkaç saatimizi Pisa’ya ayırıyoruz. Floransa ile Pisa’nın arasında yaklaşık 50 dakikalık bir mesafe bulunuyor. Sabahın ilk ışıklarında çantalarımızı sırtımıza yükleyip Pisa’nın yolunu tutuyoruz.

Şehre vardığımızda şimdiye kadar gördüğümüz İtalyan şehirlerinin arasında en sessiz ve en küçük olanı geliyor gözümüze. Çantalarla istasyonu geçip yürümeye başlıyoruz. Otobüse binmeden Pisa Kulesi’ne doğru yola koyuluyoruz. Dinlene dinlene 15 dakika kadar yürüdükten sonra Arno Nehri’ni geçip,  İtalyanlar tarafından Piazza dei Miracoli (Mucizeler Meydanı) olarak adlandırılan meydana varıyoruz.

Pisa Kulesi’ni karşımıza alıp Piazza dei Miracoli’nin çimlerine kendimizi atıyoruz. Biraz dinlenip daha sonra gezmeye başlıyoruz.

PİSA’DA GEZİLECEK YERLER

Her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen Piazza dei Miracoli Bölgesi 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alınmış. İşte Piazza dei Miracoli Bölgesi’nde bulunan eserlerden birkaçı:

Torre di Pisa (Pisa Kulesi)

Dünyanın en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunan Pisa Kulesi, bilindiği üzere eğikliğiyle meşhur. Ancak bu eğikliğinin sebebi mimarisinden değil, yapıldığı zeminin kusurlu olmasından kaynaklanıyor. Pisa’nın alüvyonlu toprakları kulenin her yıl zemine çökmesine neden oluyor. Yıkılmak üzereyken 45 cm’lik bir düzleştirme çalışmasıyla eski haline getirilen kule yerden 56 metre yükseklikte bulunuyor. Mermer ve kireç taşı kullanılarak inşa edilmiş bu yapıya 294 basamakla çıkılabiliyor. Pisa Kulesi’ne çıkmak için ise 16 Euro ödemek gerekiyor. Bu biletle ayrıca Duomo di Pisa ile Campo Santo anıtına girmek de mümkün.

Duomo di Pisa (Pisa Katedrali)

Pisan Romanesk tarzının önemli eserlerinden biri olan Duomo di Pisa Toskana’nın en büyük dinsel yapısı. Müslümanlarla Palermo Savaşı yapılırken yapımına başlanan katedral Müslüman ve Bizans mimarisinden etkilenerek Yunan haçı şeklinde inşa edilmiş. Ayrıca tıpkı cami mimarilerindeki gibi tasarımına renkli kemerler ve mozaikler de eklenmiş. Katedrale Pisa Kulesi’ne çıkmak için aldığınız biletle girebilmek mümkün.

Battistero di San Giovanni ( San Giovanni Vaftizhanesi)

İtalya’nın en büyük Vaftizhanesi olan Battistero di San Giovanni’nin yapımına 12. Yüzyılda başlanmış. Romanesk tarzda inşa edilen yapının mimarisine Gotik tarz da eklenmiş. Sekizgen şekilde tasarlanan ve üzerine kubbe eklenilen yapıda ünlü bilim adamı Galileo Galilei vaftiz edilmiş.

Santa Maria della Spina

Piazza dei Miracoli Bölgesi’nde bulunmasa da yolumuza çıkan ancak tadilatta olduğu için giremediğimiz Avrupa’nın seçkin Gotik kiliselerinden olan Santa Maria della Spina, Arno Nehri kıyısına inşa edilmiş.  Hz. İsa’nın başındaki dikenli taca ev sahipliği yaptığı için “Spina (Diken)” ismi alan kilise pek çok kez Arno Nehri’nin taşkınlarından etkilenmiş. 14. Yüzyıl sanatçılarının önemli eserlerini içinde barındıran kiliseye girmek için ayrıca bilet almak gerekiyor.

PİSA’DA ULAŞIM

Pisa diğer şehirlere oranla o kadar küçük ki yürüyerek her yere gidebiliyorsunuz. Özellikle çantanız yoksa her yeri daha yakından görmek için yürümek sizin için daha iyi bir alternatif oluyor. Ben yürüyerek yapamam diyenler için ise tabi ki otobüs seçenekleri bulunuyor. Ancak otobüsler Pisa Kulesi’ne kadar gitmiyor. Otobüse binseniz de Pisa Kulesi’ne yürümek zorunda kalıyorsunuz. Bunun yanında İtalya'nın tamamında olduğu gibi tren istasyoun yakınlarında bisiklet kiralamanız da mümkün.

PİSA’DAN NE ALINIR?

Piazza dei Miracoli’nin hemen yanında hediyelik eşya satan tezgâhlar bulunuyor. Burada Pisa Kulesi’nin her boydan biblosunu bulabilmek mümkün. Üstelik fiyatları da cep yakmıyor. En küçük boy Pisa Kulesi’ni 70 cente alabiliyorsunuz. Bunun dışında Pisa Kuleli ve Toscanalı ürünlerin her çeşidi de bu tezgâhlarda bulunuyor.

SON: İstasyona dönüp bizi La Spezia’ya götürecek trene biniyoruz. Bir sonraki durağımız Ligurya’nın şirin mi şirin kasabası Portovenere…

 

Yorumlar