Portovenere Gezi Rehberi

Portovenere Gezi Rehberi

İtalya’nın Ligurya Bölgesi’nin bağrından kopmuş bir kasaba olan Portovenere’ye yolumuz kalacak yer ararken düşüyor aslında.

Pisa’ya uğradıktan sonra Cinque Terre’nin yolunu tutuyoruz. Cinque Terre’de olduğunu sandığımız hostelin aslında La Spezia Bölgesi’nden yaklaşık 13 km uzaklıktaki Portovenere’de olduğunu Monterossa’ya kadar gittikten sonra fark ediyoruz. Bu durum ilk başta bizi hayal kırıklığına uğratmış olsa da yıldırmıyor. Cinque Terre’den tekrar La Spezia’ya dönüp Portovenere’ye giden otobüslere biniyoruz. Virajlı ama deniz manzaralı bir yoldan geçerek yarım saatte Portovenere’ye varıyoruz. Portovenere rengârenk evleriyle bizi cıvıl cıvıl karşılıyor.

Cenevizililer tarafından Romanesk tarzında bir balıkçı kasabası olarak inşa edilmiş Portovenere,Palmaria Adası’nın tam karşısında bulunuyor. Günümüzde popüler bir tatil beldesi olan kasabayı her yıl çok sayıda turist ziyaret ediyor. Ziyaretçilerş arasında ünlü  İngiliz şair George Gordon Byron’ın da bulunduğu kasabada en çok ilgiyi ise Şairler Körfezi çekiyor. Şairler Körfezi, Portovenere ve Palmaria Adası arasındaki bölgeye deniyor.

Nobel ödüllü İtalyan yazar Eugenio Montale’nin şiirlerinde hayranlıkla bahsettiği bu kasaba dar doğal güzellikleri, dar sokakları ve kıyı şeridiyle  çoğu kişi tarafından henüz keşfedilmemiş görünüyor.  

PORTOVENERE’DE NEREDE KALINIR?

Portovenere'de kalacak çok az sayıda otel ya da hostel bulunuyor. Bu yüzden seçmek yapmak daha kolay oluyor. Biz Portovenere’de bir gece konaklayacağımız için hem hostel hem öğrenci yurdu olan Ostello di Porto Venere’de kalmayı tercih ediyoruz.  Portovenere’nin tam merkezinde bulunan bu hostelin iki kişilik banyolu bir odasına kişi başı 27 Euro ödüyoruz. Kahvaltının da fiyata dahil olduğu hostel, Palazzata Evleri ve Portovenere  Marinası’nı gören manzarasıyla bizi kendine hayran bırakıyor.

PORTOVENERE’DE GEZİLECEK YERLER

Akdeniz’in parıltılı güzelliğini dile getiren bir şehir olan Portovenere’nin rengârenk evleri ve doğal güzellikleri içinde sakin bir tatil geçirecek olanlar için gezilecek yerler ise şöyle:

The Palazzata (Palazzata Kale Evleri)

Portovenere’nin hatta Liguria Bölgesi’nin cazibesini oluşturan bu evler, The Palazzata Fortress Houses (Palazzata Kale Evleri) olarak biliniyor. Romantik bir yağlı boyadan çıkmış gibi görünen bu evler geçmişten günümüze Cenevizliler’in yerleşim modelini bizlere yansıtıyor.

Chiesa di San Pietro (San Pietro Kilisesi)

Portovenere’nin eşsiz lagünlerinin tepesine yapılmış Gotik bir mimariye sahip bu kilise küçük olmasına karşın hala ibadete açık.  Basit bir görünüme sahip kilise deniz ve ufkun birleştiği kıskanılacak bir manzarasıyla diğer kiliselerden ayrılıyor.

The Grotta dell'Arpaia  (Arpaia Mağarası)

San Pietro Kilisesi’nin hemen yan tarafında bulunan The Grotta dell'Arpaia, mağaraları ve kayalıklarının denizle buluşan görüntüsüyle sizi kendine hayran bırakıyor.

Chiesa di San Lorenzo (San Lorenzo Kilisesi)

Portovenere’nin Doria Kalesi’ne yakın yukarki kesimlerinde bulunan Chiesa di San Lorenzo, 12. yüzyılda Cenevizliler tarafından inşa edilmiş. Romanesk ve Gotik tarzda beyaz mermer kullanılarak yapılmış olan bu yapı, Portovenere’nin Palazzata Evleri arasında güzelliğiyle beliriyor.

Castello Doria (Doria Kalesi)

İsmini Cenevizli köklü Doria Ailesi’nden alan kalenin 12 yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Cenova Körfezi’nde için önemli bir yere sahip kale, muhteşem bir panoramik Portovenere manzarasına sahip. Dik merdivenlerle çıkılabilen kaleye giriş ise 5 Euro.

PORTOVENERE’DE ULAŞIM

Portovenere’ye çok sayıda araçla ulaşım mümkün. Biz La Spezia’yla arasında 3 dakika mesafe bulunan Via Chiodo Giardini’den kalkan 11/P numaralı otobüslerle gitmeyi tercih ediyoruz. Bilet satış ofislerinden ya da Turist Information noktalarından 2,5 Euro’ya otobüs bileti alabiliyorsunuz. Bunun yanında Cinque Terre’nin Corniglia köyü hariç tüm köylerinden Portovenere’ye feribot seferleri düzenleniyor. Ayrıca sadece 4 kişi kapasiteli deniz taksileri ile de ulaşım mümkün. Ancak ulaşım tercihi değiştikçe fiyatlar da o oranda artıyor.

PORTOVENERE’DE NE YENİR?

Portovenere’de kahvaltı için çeşitli hamur işleri ile Akdeniz mutfağının zeytinyağlı, sarımsaklı ve kekikli tüm lezzetli yemeklerini rahatça bulabilmek mümkün. Biz sabah kahvaltımızı hostelde yaptığımız için akşam yemeğimizde Il Timone Pizzeria Ristorante adlı İtalyan Lokantısı’na gitmeyi tercih ediyoruz. Kaldığımız hostele çok yakın olan bu lokanta, Portovenere Marina’sının tam karşısında kalıyor. Zengin bir deniz ürünleri menüsüne sahip olmasına karşın biz pizza yemeyi seçiyoruz.  Sarımsak ve domates sosuyla hazırlanan “Marianara” ile klasik İtalyan pizzası “Margarita” siparişi veriyoruz. Roma ve Floransa’ya göre büyük porsiyonlarda hazırlanmış pizzalara ise sadece 5’er Euro ödüyoruz.

PORTOVENERE’DEN NE ALINIR?

Portovenere hediyelik anlamında bana pek uygun bir yer gelmiyor. O yüzden ben buradan bir şey almıyorum. Ama dar, rengârenk sokaklarında başta İtalyan porseleni olmak üzere çeşitli hediyelikler satan dükkânlar var. Onun dışında hatıra olarak alabileceğiniz çok bir şey yok. En iyisi anın tadını daha fazla çıkarmakwink

SON: Yanlışlıkla gelmiş olsak da hayran kaldığımız bu kasabadan İtalya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş 5 köyü olan Cinque Terre’ye gitmek üzere ayrılıyoruz:)

Yorumlar