Prag Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi

Orta Avrupa’nın denize kıyısı olmayan ülkelerinden biri olan Çek Cumhuriyeti, özellikle en büyük kenti ve başkenti olan Prag’la kendisine hayran bırakıyor.

Prag Gezi Rehberi

Vlatava Nehri kıyısına kurulmuş bir şehir olan Prag, Bohemya Krallığı’ndan miras kalan eşsiz Orta Çağ mimarisiyle Avrupa’nın en güzel ve en çekici şehirleri arasında yer alıyor. Her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen şehir zengin tarihi, büyüleyici köprüleri, zarif mimarisi ve bitmeyen enerjisiyle sizi adeta cezbediyor.

Orta Avrupa’nın merkezinde konumlanması nedeniyle çok sayıda farklı etnik gruba ev sahipliği yapan Prag’ta çoğunlukla Çekler yaşıyor. Çekler’in dışında ise Slovaklar, Almanlar, Lehler de azınlık olarak bulunuyor. Prag özellikle Avrupa’nın en eski ve en bilinen cemaatlerinden biri olan Prag Yahudi Cemaati’yle biliniyor. Şehirde yaşayan Yahudi nüfusu özellikle 16. yüzyılda artmış ve bu nüfus ancak 2. Dünya Savaşı’na kadar varlığını koruyabilmiş. 2. Dünya Savaşı’ndaki Holokost’un ardından Prag’taki çok sayıda Yahudi maalesef hayatını kaybetmiş, kalanların çoğu ise başka şehirlere göç etmişler. Şimdilerde şehirde az da olsa hala varlıklarını sürmeye çalışan bir kesim yaşıyor.

VİZE

2004 yılında Avrupa Birliği’ne girmiş olan Çek Cumhuriyeti’ne umuma mahsus pasaportu olanlar Schengen vizesi alarak girebiliyor. Vize başvuruları Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği kurumlar ya da turizm/seyahat acenteleri sayesinde yapılabiliyor. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Çek Cumhuriyeti'ne yapacakları seyahatlerinde vizeden muaflar.

PARA BİRİMİ

Yüzyıllardır önemli bir ticaret merkezi olan Çek Cumhuriyeti’nde bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen para birimi olarak Çek Korunası (CZK) kullanılıyor. CZK'nin değeri o günkü kura göre değişiklik gösteriyor. Çek Cumhuriyeti’ndeki herhangi bir şehre ya da başkent Prag’a gidecekseniz paranızı mutlaka Çek Korunası’na çevirmeniz gerekiyor.

Ancak paranızı çevirirken döviz bürolarındaki fiyat farklılıklarına ve komisyon miktarlarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü komisyon alıp paranızı yüksek miktardan çeviren de var, komisyon almayıp paranızı düşük miktardan çeviren de. Bu yüzden hiç komisyon almayan ve paranızı çevirdiğinizde çok fazla zarar etmeyeceğiniz bir döviz bürosunu tercih edip, ihtiyacınız olan miktarı çevirmenizi tavsiye ediyorum. Döviz bürosu olarak da Náměstí Franze Kafky 2, 11000 Praha 1 adresindeki döviz bürosunu tercih edebilirsiniz.

PRAG’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Denizden uzak bir Orta Avrupa şehri olması nedeniyle sıcaklık farklarının çok görüldüğü Prag’ta karasal bir iklim hakim. Kış sıcaklarının genellikle sıfırın altında seyrettiği şehre gitmek için en uygun zaman ise Mayıs-Eylül arasındaki aylar. Bu aylar dışındaki aylarda hava sıcaklıkları genellikle soğuk olduğu için gezme konusunda sıkıntı yaşamanız muhtemel oluyor. Eğer soğukta gezmeyi sevenlerdenseniz karlı bir Prag’ta yeni yıla girmek güzel bir alternatif olabilir sizin için.

PRAG’A NASIL GİDİLİR?

Prag’a Türkiye üzerinden karayolu, tren yolu ve hava yolu alternatifleriyle ulaşılabiliyor. Prag’a karayoluyla Kapıkule Sınır Kapısı’nı kullanarak Bulgaristan üzerinden Sırbistan ve Macaristan’a geçerek gidilebiliyor. Ancak bu yol hem uzun hem de çok daha masraflı olduğu için pek tercih edilmiyor.

Prag’a uçakla gitmek için Türk Hava Yolları, Pegasus, Aegean Air gibi firmaların alternatif uçuşları bulunuyor. Kampanyalarını takip ettiğiniz takdirde Skyscanner, Aerobilet, turna.com gibi sitelerden uçak biletinizi çok uygun fiyatlara almanız da mümkün. Üstelik İstanbul’dan Prag’a gitmek yaklaşık 3 saatinizi alıyor.

Prag’a trenle gitmek eğer Türkiye’deyseniz Bulgaristan’a geçip, sonrasında Bulgaristan’dan Prag’a giden trenlere binerek mümkün oluyor. Ancak bu yol da Balkan ağlarındaki trenlerin eski olması nedeniyle 35-39 saat arasında sürebiliyor.

Eğer diğer Avrupa şehirlerinden trenle Prag’a geçmeyi düşünüyorsanız da bu hızlı tren ağları sayesinde oldukça kolay oluyor. Çünkü şehrin Avrupa’da merkez bir konumda bulunması sebebiyle Avrupa ülkelerinin hemen hemen hepsinden Prag’a rahatça ulaşılabiliyor.

PRAG’DA NEREDE KALINIR?

Prag’ta kalmak için çok sayıda otel, motel, konukevi, daire, hostel, villa ve pansiyon gibi pek çok seçeneğiz bulunuyor. Kendi bütçenize ve konforunuza göre Booking, Hostelworld gibi online konaklama sitelerinden dilediğiniz oteli, moteli ya da hosteli tercih edebilirsiniz.

Biz Prag seyahatimizde tren istasyonuna yakın olması nedeniyle Ulusal Müze’nin 100 metre ilerisindeki Prague-1 Hostel’de kalmayı tercih ediyoruz. Çift kişilik odada kişi başı 40 TL vererek kaldığımız hostel temizliği, olanakları ve samimiyetiyle önerebileceğim hosteller arasında yer alıyor.

PRAG’TA ULAŞIM

Prag Avrupa'da gelişmiş ulaşım ağına sahip ülkeler arasında bulunuyor. Şehri metro, tramvay, otobüs ve taksi gibi çeşitli ulaşım alternatifleriyle gezebiliyorsunuz. Ancak herhangi bir toplu taşıma aracına binmeniz için öncelikle paranızı Çek Korunası’na (CZK) çevirmeniz gerekiyor.

Tek gidişlik kullanmak için 30 dakikası 24 CZK (3 TL) ve 90 dakikası 32 CZK (4 TL) olan iki bilet seçeneği bulunuyor. Bu iki bileti de herhangi bir metrodan metroya, tramvaydan tramvaya, metrodan tramvaya ya da tramvaydan otobüse aktarma yaparken aldığınız süre boyunca kullanabiliyorsunuz.

24 saatlik geçiş:

Yetişkinler için  - 110 CZK (14 TL)

6-15 yaş çocuklar için - 55 CZK (7 TL)

3 günlük pass (72 saat): 310 CZK (39 TL )

Geçişlerin geçerli olduğu süre boyunca biletinizi istediğiniz herhangi bir toplum taşıma aracında veya araçlarında kullanabiliyorsunuz.

Biletler metro istasyonlarında satıldığı gibi bazı turistik merkezlerden de alınabiliyor. Bilet ofisleri sabah 06.30 ile akşam 06.30 saatleri arasında genellikle açık bulunuyor.

Prag Metrosu

Gelişmiş bir ağa sahip olan Prag metrosu 62 km’lik bir alanı kapsayan 61 istasyondan oluşuyor. Yeni istasyonların eklenmeye devam ettiği metroda A Hattı (Yeşil), B Hattı ( Sarı), C Hattı (Kırmızı) olmak üzere 3 hat bulunuyor. Bu üç istasyonun kesiştiği bir durak bulunmamasına rağmen aktarma yapılarak ulaşım sağlanabiliyor.

Prag Tramvayı

500 km’lik bir yola sahip olan tramvaylar 04.30’dan gece yarısına kadar çalışıyorlar. Özellikle turistlerin kolay gezebilmesine olanak sağlayan 22 numaralı tramvayla Prag’ın en güzel manzaralarını kolayca görebilmek mümkün. Prag metro ve tramvay haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Prag Otobüsleri

Ağırlıklı olarak metro ve tramvayın ulaşamadığı yerlere giden otobüsler 04.30’dan gece yarısına kadar çalışıyor. Havaalanın merkeze uygun fiyata gelmek içinse havaalanından şehrin farklı noktalarına giden 119 ve 100 numaralı otobüsler bulunuyor. Nisan’dan Eylül’e kadar hafta sonları ve tatil günlerinde Prag Hayvanat Bahçesi’ne giden bir otobüs bulunuyor. Binmenin ücretsiz olduğu bu otobüs, her 10 dakikada bir geliyor ve yol boyunca hiç durmuyor.

Prag’ta Taksiler

Ne yazık ki Prag’ta taksicilerinin sahtekarlık konusunda kötü bir ünleri var. Bu ün turistleri fahiş fiyatlar ödemek zorunda bırakan taksiciler yüzünden olmuş.

Sizin de herhangi bir sahtekarlıkta fahiş fiyatlar ödememek için;

-Taksiye binmeden yolculuk maliyetinizi öğrenmenizde,

-Taksiye binmeden sürücüden tahmini bir fiyat almanızda

-Tren istasyonu önüne ve turistik alanlara park edilmiş taksilere binmemenizde,

-Bindiğiniz takside sürücü adının ve lisans numarasının yazmasına,

-Güvenilir taksi şirketlerinden bir telefonla taksi çağırmanızda fayda var.

PRAG’TA NE YENİR?

Almanya, Polonya, Avusturya, Macaristan mutfaklarından oldukça etkilenen Çek mutfağı çorba ve et yemekleri çeşitleriyle karşımıza çıkıyor. Bizim kültürümüzde olduğu gibi Çek Kültürü’nde de çorbalar mutfakta önemli bir yer tutuyor. Özellikle akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olan çorbalar genellikle sebze ağırlıklı olarak yapılıyor. Çek mutfağında bulunan bütün çorbalar arasında bir numara olan çorba ise “bramboracka (patates çorbası)” oluyor. Bunun yanında “česnečka (sarımsak çorbası)” ve “guláš” gibi çorbalar da Çek Mutfağı’nda önemli bir yer tutuyor.

Et yemeklerine gelince yemeklerde ağırlıklı olarak veprove (domuz eti) kullanılırken; sığır eti, kuřecí (tavuk eti) ve geyik eti de tercih ediliyor. Çeklerin en sevdikleri yemekler arasında ise svíčková na smetaně (sığır filetosu ), pečené vepřové koleno (kavrulmuş domuz dizi), pečená kachna (ördek kızartma), smažený sýr (kızarmış peynir), knedlikly (hamurlu mezeler)” başı çekiyor.

Çek Mutfağı’nda tatlılar için ise çok fazla seçenek yok. Bizim makara tatlısı olarak bildiğimiz “trdelnik” bence Prag’ta yiyebileceğiniz en güzel tatlı. Yaklaşık 18 TL vererek alacağınız trdelnik’i birkaç kişi paylaşıp yiyebilirsiniz. En lezzetli tredelnik'i yemek için bu adrese uğarayabilirsiniz. Eğer başka tatlı denemek isterseniz de ovocné knedlíky (meyveli köfte), palačinky (krep), medovnik (ballı kek) gibi seçenekler de bulunuyor.

İçeceklere gelince Çek Cumhuriyeti, dünyanın en kaliteli biralarına sahip. Pilsen ve České Budějovice gibi markalarına ismini veren "Plzeň" ve “Budweis” şehirlerine sahip ülkede biralar market dışından aldığınız sulardan bile daha ucuz. Bunun yanında Asya Mutfakları, Orta Doğu Mutfakları ve fastfood zincirlerine kadar dünya mutfaklarından örnekleri de Prag’ta bulabilmeniz mümkün.

PRAG’TAN NE ALINIR?

“Prag’tan ne alsam?” sorusunun cevabını size en güzel veren sokak pazarları. Özellikle Eski Şehir Meydanı ve yakınlarında, Wenceslas Meydanı ve yakınlarında, Havel Market etrafında hediyelik eşya alabileceğiniz çok sayıda alternatif bulunuyor. Buralardan Çek motifli bira bardakları, Prag baskılı tshirtleri, Prag magnetlerini diğer yerel ürünleri uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bunu  yanında Prag'ta birçok alışveriş merkezi de mevcut. Bu alışveriş merkezlerinden de ünlü markaların Türkiye'ye gelmeyen ürünlerini uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Prag’ın meşhur ürünlerini ise Bohemya kristaller, Çek Lal taşından yapılmış ürünler, el yapımı kuklalar ve oyuncaklar olarak sıralayabiliriz. Özellikle el emeği göz nuru kuklalar sizin için güzel bir alternatif.

SON: Bohemya mirası Orta Çağ eserleriyle bizleri büyüleyen Prag hayatınızda bir kere de olsa da görmeniz gereken şehirler arasında yer buluyor.

-Prag'ta "Görülmesi Gereken 10 Yer" yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar