Prag'ta görülmesi gereken 10 yer

Prag'ta görülmesi gereken 10 yer

Romanesk, Gotik, Rönesans ve Barok dönemlerinden kalma muhteşem eserleriyle hala bir Orta Çağ kenti olarak anılan ve Avrupa'nın önemli tarihi merkezlerinden biri olan Prag'ta görmeniz gereken çok sayıda eser bulunuyor.

Ancak haliyle hepsini gezmek hepimiz için mümkün olmayabiliyor. İşte dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Prag'ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden sizin için seçtiklerim...

1. Pražský Orloj -  Astronomik Saat

Dünyanın Ortaçağ’dan kalma en iyi korunmuş saatlerinden biri olan Astronomik Saat, Prag’ın en çok turist çeken yerlerinden biri. 1402 yılında Eski Şehir Kulesi’nin üzerine yerleştirilen saatle serüveni başlayan Astronomik Saat, ününü sahip olduğu 3 farklı kadrandan alıyor. Bu kadranlardan birini 12 saat dilimini gösteren mekanik saat oluştururken, diğerini Güneş ve Ay’ın konumunu gösteren astronomik kadran, diğerini ise takvim panoları oluşturuyor. Saat aynı zamanda üzerinde 12 burcun sembollerini de taşıyor. Eski Şehir Meydanı ve Tyn Kilisesi’ni tepeden izleyebildiğiniz Astrronomik saate giriş yetişkinler için 15 TL karşılığında girebiliyorken, küçükler 8,5 TL'ye ödeyerek girebiliyor.

2. Karlův most - Karl Köprüsü

Prag’ta turistler tarafından en çok ziyaret edilen bir diğer yer ise Karl Köprüsü. Eski Şehri Prag Kalesi’ne bağlayan Karl Köprüsü, 1357-1400 yılları arasında Kral 4. Charles’ın emriyle yapılmış. Yapıldığı dönemde Vltava Nehri üzerindeki tek köprü olma özelliğini de taşıyan Karl Köprüsü; iki ucunda bulunan kuleleri, üzerindeki heykelleri ve gotik mimarisiyle dünyada en çok beğenilen yapılar arasında bulunuyor. Sadece yayaların geçişine açık olan köprüden Prag’ın en güzel manzaralarını izlemek ise tek kelimeyle "harika".

3. Staroměstské náměstí - Eski Şehir Meydanı

Çek Cumhuriyeti’nde 13. yüzyıldan beri önemli bir merkez konumunda olan Eski Şehir Meydanı, bir pazar meydanı olarak biliniyor. Aynı zamanda Prag’ta gerçekleşen çoğu olayın merkezi olan ve çok sayıda tarihi olaya tanıklık eden meydan; Astronomik Saat, Tyn Kilisesi gibi mimari yapılarıyla Prag’ın o gizemli ve uzun geçmişini gözler önüne seriyor.

4. Pražský Hrad - Prag Kalesi

Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en büyük antik kalesi olma özelliğiyle giren Prag Kalesi, 9. yüzyılda bir kilisenin inşasıyla başlamış. Daha sonra bu kilisenin yanına bir bazilika, 2 saray daha eklenmiş. Kalenin Eski Şehir Merkezi’yle bağlantısı ise Karl Köprü’sünün yapılmasıyla gerçekleşmiş. Şimdilerde içinde tüm görkemiyle Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Aziz George Bazilikası gibi önemli yapılar bulunan kaleden, Prag’ın o eşsiz manzarasını izleyebiliyorsunuz. Kalenin bahçesine giriş ücretsiz ancak kiliseler ve saraylara girmek için bilet almanız gerekiyor. Bilet ücretleri ise gireceğiniz yapıya göre değişiyor.

5. Týnský Chrám – Tyn Kilisesi

14.yüzyıldan beri Eski Şehir Meydanı’nın şehrin ana kilisesi olan Tyn Kilisesi, Prag’ın önemli Gotik yapıları arasında bulunuyor. İçi Barok tarzda süslenmiş kilisede diğer dönemlere ait eserler de görülebiliyor. Astronomik Saat’in tam karşısında bulunan ve ihtişamlı iki kulesiyle Eski Şehir Meydanı'nı süsleyen kiliseye ücretsiz girilebiliyor.

6. Tančící Dům – Dans Eden Ev

Geleneksel Orta Çağ mimarisine karşı gelen yapısıyla dikkat çeken Dans Eden Ev, Prag’ın Devrim sonrası ortaya çıkan en güzel eserlerinden biri. 1994 yılında bir sigorta şirketi olan Nationale Nederlanden Prag’taki binası olarak Vlado Milunić ve Frank Gehry olan iki mimar tarafından tasarlanmış bu ev, Prag’ta en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor. “Sarhoş Ev” olarak da anılan binanın çatı katında bir restoran mevcutken, diğer katlarda çeşitli ofisler bulunuyor.

7. Katedrála Svatého Víta - Aziz Vitus Katedrali

Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Aziz Vitus Katedrali, Prag’ın en önemli kiliselerinden biri. Yapımına 1344 yılında başlanan katedral Prag, Kalesi’nin içinde yer alıyor. 1929 yılında inşaatı tamamlanan katedral suikast sonucu öldürülen ve ölümünden sonra azizlik mertebesi verilen Hristiyan Vitus’a adanmış. Aziz Vitus'un dışında Aziz Wenceslas, Aziz. Adalbert, Aziz John Nepomuk gibi birçok azizin kemiklerinin bulunduğu katedral, birçok önemli ismin taç giyme törenine de ev sahipliği yapmış. Katedralin belli bir kısmına giriş ücretsiz, geri kalan kısımlarına girmek içinse bilet almak gerekiyor. 

8. Obecní Nům – Prag Belediye Binası

Prag’ın en ünlü Art Nouveau binalarından biri olan Prag Belediye Binası, şehrin önemli kamu binalarının arasında yer alıyor. Bohemya Kralı 4. Wenceslas tarafından 1383 yılında inşa edilen yapı, 1484 yılında tamamlanmış. Özellikle törenler için kullanılan binada Alphonse Mucha, Max Švabinský, Jan Preisler, František Ženíšek gibi sanatçıların resimleri ile heykeltraş Ladislav Šaloun ve Karel Novak’ın heykelerine rastlamak mümkün. Günümüzde kültürel faaliyetleriyle dikkat çeken Belediye Binası konserleri ve sergileriyle ziyaretçi akınına uğruyor.

9. Staronová Synagoga – Eski Yeni Sinagog

Avrupa’nın en eski sinagoglarından biri olan Eski Yeni Sinagog, Eski Şehir Meydanı ve Vltava Nehri arasında kalan Yahudi Mahallesi’nin içinde yer alıyor. 13.yüzyıldan kalma en önemli Gotik eserlerden biri de olan Sinagog’ta, Tevrat Parşömenleri ve diğer kutsal eşyalar ile 12 İsrail Kabilesi’ni temsilen 12 asma motofi de bulunuyor. Sinagoga giriş biletinin ücreti ise 25 TL.

10. Prašná Brána – Powder Tower

Yapımı 1475 yılında tamamlanmış Barut Kulesi, adını bir zamanlar barut deposu olarak kullanılmasından alıyor. Gotik mimarisiyle sizi kendine hayran bırakan yapı, Prag Kalesi’ne giden Kraliyet Yolu’nun giriş noktası olarak biliniyor. Prag'ın önemli yapıları arasında bulunan kule, Prag Blediye Binası'nın yan tarafında konumlanıyor.

Yorumlar