Sapphire Seyir Terası

Sapphire Seyir Terası

Yedi tepeli İstanbul'da şehir manzarasını izlemek için çok yer varmış bir zamanlar. Günümüzde şehrin panoromik manzarasını gören mekanların çoğu ya otel ya da restoran.Türkiye’nin en yüksek binası Sapphire  Seyir Terası ise bu amaca hizmet etmek için açılmış yerlerden biri...

Sapphire Seyir Terası

Sapphire Seyir Terası, 2011 yılında inşa edilen ve İstanbul’un en yüksek binalarından biri olan Istanbul Sapphire’ın en üst katında bulunuyor. Kâğıthane ilçesinin Çeliktepe Mahallesi'nde yer alan bu bina 261 metreye ulaşan bir yüksekliğe sahip.  Bulunduğu binanın bu özelliğiyle bütün İstanbul manzarasını 360 derece gören Sapphire Terası,  şehri farklı açılardan görme imkanı sunuyor. Terasa alışveriş merkezinin içinden asansörleçıkmanız gerekiyor. AVM’nin olduğu kısımdan 54 kat yüksekte bulunan Sapphire Seyir Terası yerden tam 236 metre yüksekte bulunuyor. Bu yüzden  asansör 16-20km hızla yukarı çıkıyor. Çok da sarsılmadan en üste kata varabiliyorsunuz.

Asansörden indiğim anda beni etrafı camekanlarla çevrili iki kısım karşılıyor. İki kısımda da oturma yerleri bulunuyor. Soldaki kısımda oturma yerlerinin yanında bir restoran, hediyelik eşya dükkanı ile tuvaletler bulunuyor. Ayrıca bu kısımda seyir terasından görülen İstanbul manzarasına Skyride 4D İstanbul Simülasyonu ile yakından bakabiliyorsunuz.

Eğer fotoğraf çekiyorsanız üstü tamamen açık olan bir üst kata da çıkabiliyorsunuz. Buradan İstanbul’u 360 derece açıyla görebiliyorsunuz. Sapphire Seyir Terası’ndaki manzarayı Ankara Kalesi’nin manzarasına benzetiyorum. Her iki yerde de şehirleşme gözünüze çarpıyor. Seyir terasında İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini görmek yerine gökdelenler ve rezidansların bozduğu silueti seyretmek hoş olmuyor. İyi yanından bakacak olursam da terasta üç köprüyü de aynı açıdan görebiliyorum.

İstanbul'u farklı bir açıdan seyretmek için seyir terası farklı bir seçenek olabilir. Ancak gördüğünüz manzara pek de hayalinizdeki İstanbul gibi olmuyor benden söylemesi.

Sapphire Seyir Terası'na Ulaşım

Seyir Terası’na metroyla kolayca ulaşım sağlanıyor. Bunun için 4 Levent metro durağına ulaşmanız ve buradan Sapphire Alışveriş Merkezi’ne girmeniz gerekiyor. Bunun yanında 29B, 41, 122H, 129L, 500L, 522N, E3 numaralı otobüsler de 4.Levent metro durağına gidiyor.

Sapphire Seyir Terası'nı Ziyaret

Öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstü için:
*Sadece İstanbul manzarası: 15 TL
*Ekstra gözlem aletleri dahil İstanbul manzarası: 23 TL

Diğer kişiler için:
*Sadece İstanbul manzarası: 23 TL
*Ekstra gözlem aletleri dahil İstanbul manzarası: 28 TL

Adres:

Yorumlar