Seyahat öncesi yapılan hazırlıklar

Seyahat öncesi yapılan hazırlıklar

Nereye gideceğine karar vermenin herkese göre farklılık gösterdiğini daha önceki yazımda anlatmıştım. Şimdi geldik karardan sonraki aşamaya. Karar verme seyahatin büyük bir adımıydı evet ama bundan sonra yapacaklarımız en az karar vermek kadar önemli. İşte pasaporttan vizeye, bilet almadan seyahat çantası hazırlamaya kadar seyahatten önce yaptığımız hazırlıklar…

1. Pasaport Çıkarma 

Malum hepimizin kimliği olduğu gibi pasaportu yok. Hepimiz yurtdışına çıkmak için pasaport almak zorunda, özellikle de yurtdışına çıkmaya karar verdiysek... Türkiye'de genellikle pasaportlar ilk yurtdışı seyahatlerinde alınıyor, tabi ki “Pasaportum olsun da bir gün elbet yurtdışına çıkarım.” diyenler de yok değil.

Ülkemizde temel alınan Pasaport Kanuna göre Umuma Mahsus, Hususi, Hizmet ve Diplomatik olmak üzere dört çeşit pasaport türü bulunuyor ve bu pasaportlar kanunun belirttiği hususlarda anne babanızın yaptığı işlere ya da sizin yaş/iş kriterlerinize göre veriliyor. Öncelikle kaç yıllık bir pasaport istediğinizi belirleyip, www.epasaport.egm.gov.tr adresinden randevu almanız ve istenilen belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Randevu aldığınız tarihe kadar pasaport için istenilenleri tamamlayıp, bulunduğunuz ilçenin Emniyet Müdürlüğü’ne gidiyorsunuz. Onların size söylediği tarihlerde de pasaportunuz evinize gelmiş oluyor.

*Eğer gideceğiniz yer yurtdışındaysa ve bir pasaportunuz yoksa mutlaka bir pasaport almanız gerekiyor. Kıbrıs’a ve günübirlik Gürcistan’a gitmek için ise pasaporta ihtiyacınız yok.

2. Bilet Bulma/Alma 

Eğer yurtdışına çıkılmayacaksa ilk adım olan bu evrede; gidilecek yere ulaşmak için öncelikle neyle gidileceğine karar verip, sonra da biletlerin alınması gerekiyor. Biletleri önceden almak özellikle de vize alacak, planlı ve programlı seyahat eden, işini son ana bırakmayan kişilerce tercih ediliyor. Bunda resmi tatillerde bilet kalmamasının ve bilet fiyatlarının seyahat tarihlerinden önce yüksek meblağlarda olmasının payı büyük.

Ayrıca seyahatin aslında en çok para harcanan kısmını ulaşım masrafları oluşturuyor. Bu masrafları ne kadar aza halledebilirseniz o kadar para seyahatinizde harcamak için cebinizde kalıyor. Bu yüzden bileti önceden almak her zaman daha iyi bir seçenek oluyor. Bir de tadından yenmez bir ulaşım kampanyasına denk geldiyseniz ulaşım masraflarınız bir hayli azalıyor, benden söylemesi.

3. Sağlık Sigortası Yaptırma 

Bu evre özellikle, gideceğiniz ülkede başınıza gelebilecek herhangi bir sağlık sorununda seçtiğiniz kurum tarafından güvence altında olmanızı garantilediği için önemli. Ayrıca vize belgelerinin de olmazsa olmazı olan bu belge, sigorta şirketleri veya bankalar aracılığıyla çok cuzi miktarlara temin edilebiliyor. 

4. Vize Çıkarma 

Vize çıkarma evresi, seyahate çıkmadan önce sizi binbir sıkıntıya düşüren, bir sürü gereksiz belgeyi toplamak zorunda olduğunuz, “Acaba vize alacak mıyım?” la geçen bir evre. Eğer vizesiz ülkelerden birine seyahat etmeyi düşünüyorsanız zaten vize almanıza gerek yok, siz hiç bu evreye takılmıyorsunuz. Ancak vize almanız gereken bir yere gidiyorsanız vize uygulamaları ülkelerle yapılan anlaşmalara göre değişiklik gösterdiği için birtakım belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamanız gerekiyor. Ülkelerin vize alırken ne istediğini ya da hangi pasaportla o ülkeye vizesiz girilebileceğinizi Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web adresinden öğrenebiliyorsunuz.

Vizeli koşullarını öğrendikten sonra ise vize almak için konsolosluklardan ya da aracı kurumlardan randevu almanız gerekiyor. İstenilen belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlayıp, teslim ettiğinizde vize almamanız için çoğunlukla bir engel çıkmıyor.

5. Seyahat Çantası Hazırlama 

Pasaportu hazırladınız, biletlerinizi ve vizenizi aldınız. Seyahat tarihine çok az kaldı ve artık yanınıza bir şeyler almak için sırt çantası ya da valiz hazırlamanızın sırası geldi. Bunun için öncelikle bagaj olarak yanınızda ne götüreceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Bundan sonrasında ise yanınıza alacağınız çantayı/valizi sizin taşıyacağınızı unutmadan ve bagaj kurallarına uygun olacak şekilde, mümkün olduğunca az eşyayla çantanızı hazırlamanız gerekiyor.

Bundan sonra ise geriye gideceğiniz ülkenin para birimine çevrilmiş biraz para alıp, yola çıkmak kalıyor…

 

Yorumlar