Shangri La Doha

Shangri La Doha

Katar, sahip olduğu petrol ve doğal gaz rezervleriyle Orta Doğu’nun en zengin ülkelerinden biri. Son 20 yılda artan büyüme hacmi sayesinde yoğun göç alan ülkede yaklaşık 2 milyon insan yaşıyor.

Refah seviyesinin oldukça yüksek olduğu kentte yaşamak için gösterişli binalar, yüksek gökdelenler ya da milyon dolarlık rezidanslar tercih ediliyor. Ülkede konaklamak için en güzel alternatifler ise West Bay Bölgesi’nde bulunuyor. Pek çok iş merkezi ve otele ev sahipliği yapan bu bölge lüks tatil arayanların vazgeçilmez noktalarından biri.

Shangri La

Doha’da konaklamak isteyenler için önerebileceğim otellerden biri Shangri La Doha. West Bay Bölgesi’nde yer alan ve Katar’ın körfez manzarasını gören Shangri La, Hong Kong merkezli lüks bir otel zinciri. Adı “çok güzel ve rahat yer, cennet” anlamına gelen Shangri La’nın konseptinde özellikle James Hilton'un 1933 yılında yazdığı romanı Lost Horizon'da geçen gizli cennetten esinlenilmiş.

1971 yılında Singapur’da başlayan Shangri La otel zinciri günümüzde Asya Pasifik, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Avrupa'da olmak üzere 95'in üzerinde ülkede bulunuyor. İlhan verici tasarımı ve birinci sınıf hizmetiyle Shangri La otelleri, ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

Shangri-La’nın Türkiye’deki ilk şubesi İstanbul Beşiktaş’ta bulunuyor. Shangri-La Bosphorus İstanbul olarak bilinen bu şube 2013’ten bu yana hizmet veriyor.

Shangri La Hotel Doha

Shangri La Hotel Doha, şehrin gökdelenleriyle dikkat çeken West Bay Bölgesi’nde yer alıyor. Katar’ın ihtişamlı binaları ve Basra Körfezi manzarasını gören Shangri La Doha, Hamad Uluslararası Havaalanı’na yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede bulunuyor.

Otele girdiğiniz andan itibaren Asya ve Arap kültürünün misafirperverliğiyle karşılanıyorsunuz. Arap kültürünün etkisinde modern bir bakış açısıyla tasarlanmış yapıda Katar’ın en lüks otelleri arasında yer alıyor. Check-in yaptıktan sonra odalarımıza çıkıyoruz.

Odalar

Ben 37. katta enfes manzaralı bir odada kalıyorum. Dekorasyonundan aksesuarlarına, manzarasından konforuna kadar odada her ayrıntı incelikle düşünülmüş. Otelin en küçük odası bile bir apartman dairesi kadar geniş. Benimki tam 70 metrekare genişliğinde. İmparatorluk Daireleri ise 345 metrekarelik bir genişliğe sahip.

Otelin 4 farklı tipte 272 odası bulunuyor. Bu oda tipleri büyüklüğüne ve sahip oldukları özelliklere göre farklı fiyatlandırılıyor. Her oda mutlaka West Bay’ın ihtişamlı manzarasını görüyor. İçi oldukça zarif bir biçimde tasarlanmış otelin standart bir odasında bile geniş bir küvet, bir duş yeri, bir mini bar bulunuyor. Diğer odaların büyüklerine göre de misafir salonu, yemek masası gibi kısımlar da ekleniyor. Odalar ayrıca sigara içilebilen ve sigara içilemeyen olarak da seçilebiliyor. Ayrıca otelin her yerinde kesintisiz wifi ağı bulunuyor. İstediğiniz yerden rahatlıkla wifi ağına bağlanabiliyorsunuz.

Restoranlar

Shangri La Doha’nın içinde birbirinden farklı toplam 7 restoran yer alıyor. Her restoran kendine özgü lezzetlere sahip. Sridan’da Arap kültürünü yansıtan yemekleri, Fuego’da otantik Güney Amerika yemeklerini, Shanghai Club'da klasik ve çağdaş Çin yemeklerini, Lobi Lounge’da güzel tasarlanmış atıştırmalıkları, Al Fresco havuz barında hafif içecekleri deneyimlemek mümkün oluyor. 

Kahvaltılar açık büfe olarak belirlenen restoranlarda yapılabiliyor. En üst katta bulunan açık büfe kahvaltıda Arap kültüründen çok dünya mutfağından izler görülüyor.

Otelde bulunan diğer alanlar

Konforu ve tasaramıyla dikkat çeken otelde ayrıca son teknoloji aletler düzenlenmiş bir spor salonu, West Bay’ın yüksek binalarını gören bir yüzme havuzu, gösterişli bir balo salonu, stres atabileceğiniz buhar ve sauna odaları bulunuyor. Ayrıca otelde yetenekli terapistlerden oluşan bir ekibe spa da yaptırabiliyorsunuz.

Otel aynı zamanda doğrudan, Doha'nın en büyük alışveriş merkezi olan City Center Alışveriş Merkezi'ne bağlanıyor. Buraya geçerek alışveriş yapmanız da mümkün.

Shangri La’ya nasıl gidilir

Otel Hamad Uluslararası Havaalanı’a yaklaşık 20 km mesafede bulunuyor. Havalimanından otele taksiyle ya da araç kiralayarak ulaşılabiliyor.

Adres: Conference Centre Street, West Bay, P.O. Box 9282, Doha, Katar

Otele rezervasyon yapmak için Shangri La ya da Booking adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar