Sonbaharda İstanbul'da tadına doyamayacağınız 10 festival

Sonbaharda İstanbul'da tadına doyamayacağınız 10 festival

Biz İstanbullular her yıl yaz biterken memleketten ya da tatil beldelerinden İstanbul'a dönmenin sıkıntısını yaşıyoruz. Ama bu yıl "Sonbaharı İstanbul'da nasıl geçireceğim? diye üzülmenize gerek yok! Çünkü bu sonbahar İstanbul’da sizi oradan oraya koşturacak, bir yandan da karnınızı doyuracak birbirinden güzel pek çok festival bekliyor. İşte makarnasından, çayına, kahvaltısından, çikolatasına kadar bu sonbaharda İstanbul’da tadına doyamayacağınız o festivallerden bazıları…

1. 23-25 Eylül Makarna Festivali

Sofralarımızın vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan makarna, bu sefer makarnaya doyacağınız bir etkinlikle karşımıza çıkıyor. Akdeniz mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan makarnanın her çeşidinin hazırlanıp, sunulacağı ve çok sayıda ünlü markanın bir araya geleceği Makarna Festivali;  23 Eylül’de Sirkeci Garı’nda kapılarını ziyaretçilere açıyor. Dünyaca ünlü şeflerin ellerinden makarna yapımının püf noktalarını öğrenip, birbirinden leziz makarna çeşitlerini tadabileceğiniz festival üç gün boyunca sürecek. Festivale yetişkinler seans başı 40 TL, öğrenciler seans başı 35 TL karşılığında bilet alarak girebilecek. (Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

2. 23-28 Eylül Japon Yemekleri Festivali

Japon yemek kültürünü sevenlerdenseniz size güzel bir haberim var. En nadide Japon yemeklerinin sunulacağı Japon Yemekleri Festivali, 23 Eylül’de İstanbul Mariott Hotel Şişli’de başlıyor. Beş gün sürecek olan festivalde deneyimli şef Ryoji Kikukawa, birbirinden ilginç Japon yemeklerini kendi üslubuyla yorumlayacak. Tüm meraklılarını bekleyen festivalde sunulacak bu yemeklerden tatmak için rezervasyon yaptırmanız ise şart. (Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

3. 24-25 Eylül Breakfest İstanbul

Dünyada giderek kahvaltı kültürüyle tanınmaya başlayan Türkiye’nin ilk kahvaltı festivali olan Breakfest İstanbul; ünlü markalar ile kahvaltıseverleri Uniq İstanbul Maslak’ta buluşturuyor. 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek festivalde katmerden, bazlamaya, ekmek çeşitlerinden, çaylara, peynirlere kadar kahvaltının olmazsa olmaz tüm çeşitlerini bir araya getiriyor. Çeşitli atölyelere ve tadım etkinliklerine katılabileceğiniz festivalin biletleri 40 TL karşılığında alınabiliyor. (Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

4. 24-25 Eylül Souq Ziyafet

Alışverişe farklı bir anlayış getiren tarzıyla karşımıza çıkan Souq Karaköy; bu kez lokal lezzetler ile bağımsız girişimcileri Souq Ziyafet etkinliğinde bir araya getiriyor. 24-25 Ekim’de düzenlenecek Souq Ziyafet’te Atelier Raw’un vegan atıştırmalıklarından, Giano’nun el yapımı çikolatalarına, tazemutfak.com’un artizan ekmek ve peynirlerinden, Maki Bahçesi’nin doğal tatlarına kadar çok sayıda lezzeti bir arada bulabilmek mümkün. Ziyafete katılmak için ise ücret gerekmiyor. (Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

5. 25 Eylül Pizza Festivali

Akdeniz mutfağının dünyaca ünlü lezzetlerinden bir diğeri olan pizza, 25 Eylül’de Haydarpaşa Garı’nda yapılacak Pizza Festivali’yle sevenleriyle buluşuyor. Pizzanın günümüze kadar uzanan tarihinin anlatılacağı, İtalyan şeflerinin pizza yapım tekniklerini öğreteceği festivalde, İstanbul’daki birçok pizza firmasının tanıtım ve tadım standları da yer alacak. İtalyan müziği eşliğinde sabahtan akşama kadar sürecek olan festivale www.biletino.com adresinden alınan ücretsiz bilet ile girilebilecek. (Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

6. 1-2 Ekim Hellmann's Burger Fest

Dünyaca ünlü mayonez üreticisi Hellmann’s tarafından organize edilen Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı burger festivali olan Hellmann’s Burger Fest, 1-2 Ekim tarihleri arasında Zorlu Center’da yapılacak. Birbirinden leziz tematik burgerların tadına doyamayacağınız festivalde aynı zamanda ünlü şeflerin burger ve sos atölyelerine katılabileceksiniz. Festivale www.biletix.com adresinden alınan biletlerle girilebilecek. (Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

7. 6-9 Ekim İstanbul Coffee Festival

dsm group tarafından Paşabahçe ana sponsorluğunda bu yıl 3.sü gerçekleştirilecek İstanbul Coffee Festival, 6 Ekim’de Küçükçiftlik Park’ta kapılarını ziyaretçilere açıyor. Kahve demleme ve sunum  workshoplarından, kahve tadımlarına, barista yarışmalarına kadar kahveye dair herşeyi bulabileceğiniz festival 9 Ekim’e kadar sürecek. Festivale girmek için biletler www.biletix.com adresinden alınabilecek. (Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

8. 8 Ekim Büyülü Pastalar ve Tatlılar Festivali  (Journée Pâtisserie et Boulangerie)

Hem Türk hem de Fransız mutfağının eşsiz tatlı & patisserie kültürünü ve lezzetlerini göstermek için Fransa Başkonsolosluğu ve Hybrid işbirliğiyle organize edilen “Journée Pâtisserie et Boulangerie” 8 Ekim’de Fransa Sarayı’nda gerçekleşecek. Ziyaretçilerin gün boyu birbirinden leziz tatlar tadabileceği festivale katılmak için biletler www.biletix.com adresinden temin edilebilecek. (Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

9. 14-16 Ekim Acı Fest

Bu sene Türkiye’de ilki düzenlenecek ve dünyanın dört bir yanından değişik lezzetleri bir araya getirecek olan Acı Fest, 14-16 Ekim tarihleri arasında Küçükçiftlik Park’ta organize edilecek. Türk ve dünya mutfağının lezzetlerini acıyla buluşturacak olan festival; birbirinden güzel atölyeleri, ilginç seminerleri, değişik yarışmalarıyla ziyaretçilerine harika deneyimler yaşatacak. Festivale biletle girilebilecek. (Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

10. 30 Ekim İstanbul Çikolata Festivali

Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan en kapsamlı Uluslararası Çikolata Festivali, Medyadoktoru Yapım firması tarafından 30 Ekim’de Maçka Demokrasi Parkı’nda düzenlenecek. Çok sayıda Türk ve yabancı çikolata firmasının katılım göstereceği festivalde sergilerden, söyleyişilere, çikolata yapım atölyelerinden, çikolata tadımlarına kadar pek çok etkinlik olacak. Festivale girmek için biletler festivalden birkaç hafta önce www.biletino.com adresinden temin edilebilecek. (Ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

Yorumlar