Sosyal medyada en çok fotoğrafı paylaşılan İstanbul'daki 10 yer

Sosyal medyada en çok fotoğrafı paylaşılan İstanbul'daki 10 yer

Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram’ın hayatımıza girmesiyle yüz binlerce kişi fotoğrafçılığına merak salmış durumda. Fotoğrafçılığı profesyonel olarak yapanların sayısı ise hiç de az değil. Instagram'ın Türk kullanıcıları ise her geçen gün artıyor. Türkiye'deki Instagram kullanıcılarının en çok fotoğrafladığı şehirlerin başında tabi ki İstanbul geliyor. İşte İstanbul'da en çok fotoğrafı paylaşılan 10 yer:

1. Büyük Valide Han

Merdivenleri Türkiye'de çekilen üçüncü James Bond filmi olan Skyfall’da kullanılan İstanbul'un en büyük hanlarından biri olan Büyük Valide Han eşşiz manzarasıyla fotoğrafçıların yeni uğrak noktası.

2. Atatürk Arboretumu

İstanbul’un zarar görmemiş doğa harikasına sahip Atatürk Arboretumu son zamanların en çok ilgi gören ikinci mekânı.

3. Fener Rum Erkek Lisesi

İstanbul’un fotoğrafçılar tarafından en çok sevilen semti Balat'ta bulunan Fener Rum Erkek Lisesi, kırmızı rengi ve kubbeli mimarisiyle büyük ilgi odağı.

4. Kapalıçarşı

Yılda 91 milyon turisti ağırlayarak dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekânlarından biri olan çarşıda en çok fotoğraflanan şey rengârenk lambalar.

5. Galata Kulesi

528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından Fener Kulesi olarak inşa edilen Galata Kulesi, yüzyıllardır hem  sanatçıların hem de halkın göz bebeği.

6. Ayasofya

Antik zamanlarda örneği görülmemiş bir mimari yapının ürünü olan Ayasofya Pagan,Ortodoks, Katolik, İslam etkilerinin sentez olduğu bir yapı olması dolayısıyla büyük ilgi görüyor.

7. Haydarpaşa Garı

Eskiden yolu geçen herkesin hatıra fotoğrafı çekmeden gitmediği Haydarpaşa Garı günümüzde hala en çok fotoğraflanan yerler arasında.

8. Kız Kulesi

Zamanında gösteri platformundan, savunma kalesine, karantina odasından gümrük istasyonuna kadar pek çok işlevde kullanılmış Kız Kulesi, şimdilerde gün batımı manzaralarının çekimi için en çok pozlanan yerlerden biri.

9. İstanbul Boğazı

Sabah, öğle, akşam, geceyarısı, gündoğumu ve günbatımının her zaman en güzel olduğu İstanbul Boğazı…

10. Ortaköy Camii

Balyan Ailesi’nin Neo Barok tazıyla yapılmış önemli eserlerinden biri olan Ortaköy Camii, Boğaz’ın çehresini değiştiren görünümüyle en çok çekilen yerler arasında.


 

Yorumlar