Yedigöller ve Kamp

Yedigöller ve Kamp

Kayaktan termale, yeşil alanlarla çevrili göletlerden, piknik alanlarına sahip olduğu doğal güzelliklerle çok sayıda turizm aktivitesi için uygun ortamı sağlayan Bolu,  akıllara özellikle de Yedigöller Milli Parkı’yla geliyor.

Biz de İstanbul’dan sıkıldığımız günlerden birinde Yedigöller’e doğru yola çıkıyoruz. Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 kilometre kuzeyinde ve Zonguldak’ın güneyinde yer alan Yedigöller Milli Parkı, 1500 metre mesafede sıralanmış 7 gölden oluşuyor. Adları Büyükgöl, Küçükgöl, Deringöl, Seringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl ve İncegöl olan göllerin etrafında; kayın, meşe, karaağaç, kavak ve köknar gibi çok sayıda ağaç çeşidinden oluşan orman alanları bulunuyor.

Genellikle kayın ağaçlarının hâkim olduğu bu orman alanlarında geyik, karaca, ayı, yabani domuz, kurt, tilki ve sincap türleri ile biyoçeşitliliğin devamına katkı sağlayan bitki türleri yaşam sürüyor. Yılın her mevsimi yeşilin, sarının, kahverengi ve kızılın her tonunu içinde barındıran bölgenin “Milli Park” ilan edilmesi ise 1965 yılına kadar uzanıyor.

Türkiye’nin en güzel kamp alanlarının içinde yer alan Yedigöller’in en büyük gölü 24895 m²'lik bir alanı kapsayan yapısıyla Büyükgöl. Büyükgöl’ün bu hali milli parkın planlamasını da bir hayli etkilemiş. 1500 metre mesafe bulunan göllerin merkezi Büyük Göl ve Derin Göl arasındaki bölge sayılıyor. Çünkü kamp alanı, büfe, mescit, tuvaletler ve park yeri tam da bu alanda konumlanıyor.

YEDİGÖLLER’E ULAŞIM

Milli parka İstanbul-Ankara otoyolundan Bolu şehir merkezine girip, şehir merkezinden Yedigöller tabelalarını takip ederek veya Ankara-İstanbul otoyolunun Yeniçağa çıkışından Mengen – Devrek yolunu takip edip, Yedigöller’e doğru yol alarak ulaşılıyor. Milli parka İstanbul’dan gidiş yaklaşık 4-5 saat sürerken, Ankara’dan gidiş 3 saat alıyor.

Bolu ile Yedigöller arasında yaklaşık 42 km mesafe bulunuyor ve yol yer yer bozulabiliyor. Kış aylarında Bolu-Yedigöller yolu, kar yüzünden kapanınca ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen yolu üzerinden yapılıyor.

YEDİGÖLLER’DE KAMP

Milli parka eğer araçla giriyorsanız araç sayısınca, yayan giriyorsanız kişi sayısınca giriş ücreti alınıyor. Ancak akşama doğru belli bir saatten sonra girerseniz girerken herhangi bir ücret alınmıyor. Milli parkın içinde arabayla rahatça dolaşabiliyorsunuz. Büyük Göl ve Derin Göl’ün etrafındaki bölgede park yeri bulunuyor. Arabanızı buradaki park yerine ya da uygun bir yere park edebiliyorsunuz. Park yeri için herhangi bir ücret ödemeniz de gerekmiyor.  Arabanızı park yerine park edip, arabanın içinde kalmanıza da kimse karışmıyor.

Büfe, mescit ve tuvaletlere yakın olmak isterseniz Büyük Göl ve Derin Göl arasındaki kamp alanına çadır kurabilirsiniz. Eğer çadırınızı burada kurmak istemezseniz bunun dışında sadece Kurugöl ve Nazlıgöl’ün arasında tuvaletler bulunuyor.

Eğer "Ben çadırda kalamam!" diyenlerdenseniz park yerinde bulunan karavanları kiralamanız da mümkün. Ne çadır ne karavan diyenler için Kurugöl ve Nazlıgöl’ün arasındaki alanda bungolav evler bulunuyor.

Milli parkın kamp alanında bir büfe ve Seringöl ile Büyük Göl arasında da bir lokanta mevcut. Ancak yanınızda mutlaka yiyecek götürmenizde yarar var. Çünkü büfe her zaman açık değil, lokanta ise gece saat 9’dan sonra kapanıyor. Dipnot: Lokantanın fiyatları size biraz pahalı gelebilir ama porsiyonların büyüklüğünü görünce kazıklanmadığınızı anlıyorsunuz.

Kamp alanında duş içinse ayrı bir yer yok. Eğer uzun süre kamp yapmayı düşünüyorsanız duş için gerekli malzemeleri yanınızda getirmeniz gerekiyor.

YEDİGÖLLER’DE NE YAPILIR?

-Yedigöller çadırınızı alıp, kamp yapabileceğiniz en güzel alanlardan biri.

-Değişik arazi şekilleri ve yürüyüş yolları sayesinde trekking yapmanız kaçınılmaz.

-Sahip olduğu birbirinden güzel manzaraların arasında piknik yapmamak ise imkânsız. Ancak unutmadan söyleyeyim milli park içinde ateşli piknik yapmak ya da mangal yakmak yasak.

-Rengarenk ağaçlarının ve doğanın eşsiz yansımalarının bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

-Her yıl mayıs-eylül dönemlerinde Büyükgöl ve Deringöl’de ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılabilirsiniz.

Diğer Görülecek Yerler:  Yedigöller Milli Parkı’nın güneyinde bulunan Atmaca ve Kapankaya Seyir Terası’na çıkarak gölleri izlemek mümkün. Bunun yanında ayrıca milli parkta bulunan Pisagor Ağacı, Gülen Kayalar, Dilek Çeşmesi ve Geyik Üretme İstasyonu da görülebilir.

Yanınıza Almanız Gerekenler

Eğer kamp yapacaksanız;

Çadır, uyku tulumu, mat, fener, çakı, konserve yiyecekler, şarj aleti ve diğer kamp malzemeleri.

*Aşağıda saydıklarım gideceğiniz mevsime göre değişebilir.

Yağmurluk , sweatshirt ya da hırka, mont, eldiven, şapka, güneş gözlüğü, terletmeyen çoraplar.

SON: Turkcell hariç diğer GSM operatörleri seyir terasları dışındaki bölgelerde çekmiyor. Gitmeden sevdiklerinizi bilgilendirmeyi unutmayın;)

Yorumlar