Yola Çıkacaklar İçin 10 Öneri

Yola Çıkacaklar İçin 10 Öneri

31 Aralık 2018 0 Yazar: Dilara Açıkgöz

Çoğumuzun rahatlıkla yaptığı ve yapabileceği kolay bir etkinlik olarak görülen seyahat; kendi içinde riskleri olan bir eylem aslında. İnsanların kendine özgü deneyimler yaşamak istediği bu eylemde, herkes farklı şekillerde yapsa da mutlaka bir planlama süreci bulunuyor. İşte ilk defa yeni yola çıkacaklar için 10 öneri:

1. Öncelikle nereye gitmek istediğinize karar verin.

Bu aşama, belki de yola çıkmanın en büyük ve en zor aşaması. Bir yerle baş edebilme ve onla ilgili tüm olasılıklara göğüs germe cesaretiniz seyahatinizi nereye yapacağınızı belirlemede en büyük etken.

2. Gideceğiniz yerle ilgili araştırmalara başlayın.

Yola çıkma kararı alıp nereye gideceğinizi belirledikten sonra o yerin doğasını, iklimini, kültürünü, dilini, ulaşımını araştırıp, bilgi sahibi olmak karşılaşacağınız koşullar ve risklerle baş etmek için size oldukça yardımcı olacaktır.

3. Elinizdekilerle neler yapabileceğinizi planlayın.

Bir yere gitmek için en önemli iki şey cesaret ve imkân. Herkesin imkan anlayışı değiştiği gibi imkansızlıklar içinde imkanlar yaratıp yola çıkan insanlar da yok değil. Yani yola çıkmak için illa zengin olmanıza gerek yok. Siz hangi koşullarda seyahat edebilirsiniz ona karar verin, yeter.

4. Gideceğiniz yere nasıl varacağınıza ve nerede kalacağınıza karar verin.

Gideceğiniz yere nasıl varacağınız ve nerede konaklayacağınız tamamen sizin bütçenizle ilgili. Ancak bunları önceden ayarlamak ya da bunlar hakkında alternatifler oluşturmak sizin parasal ve zamansal kayıplara uğramanıza engel olur.

5. Seyahatiniz için ihtiyacınız olan şeyleri parçalara bölerek temin edin.

Yola çıkarken almanız gereken uçak bileti, kamp malzemeleri, giyecek vb. şeyleri seyahatinize kadar olan sürede parça parça almak bütçenizi zorlamadan eksiklerinizi tamamlamanıza yardımcı olur.

6. Gideceğiniz yerde karşılaşabileceğiniz şeylerle ilgili hazırlıklı olun.

Daha önce hiç gidilmemiş bir yer insanın kafasına soru işaretlerini getirir. O yerde neler yapacağınızı, nasıl iletişim kuracağınızı, neler giyeceğinizi, sizi nelerin beklediğini önceden bilmek sizin hazırlıklı olmanızı sağlar ve gittiğiniz yere daha kolay adapte olursunuz.

7. Gideceğiniz yer için gerekiyorsa pasaport alın, vize çıkartın.

Plansız yola çıkmak istediniz ama pasaportunuz olmadan ülke dışına çıkamayacağınızı biliyor musunuz? Gitmeden önce eğer ülke dışına çıkma niyetindeyseniz pasaport edinin ve gideceğiniz yerin vizesi olup olmadığını resmi kaynaklardan mutlaka araştırın.

8. Seyahatinizde yanınıza masraflarınıza göre para alın.

Yanınıza alacağınız para barınmanızdan, yemeğinize, ulaşımınızdan, sosyal faaliyetlerinize kadar yetecek şekilde olursa seyahat sırasında herhangi bir şey için masraflarınızı kısmanıza gerek kalmaz, ne kadar harcayacağınızı bilerek hareket edersiniz.  Alternatif olarak paranızın yetmediği durumlarda gittiğiniz yerlerde gönüllülük projelerine katılarak seyahatinizi biraz daha uzatabilirsiniz (Bu durum özellikle Asya ve Güney Amerika ülkeleri içinde geçerli).

9. Gitmeden önce seyahat sigortası yaptırmayı unutmayın.

Başınıza ne geleceğini bilmediğiniz bir yerde herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kişiler daha çok paniğe kapılır, ne yapacaklarını bilemez ya da bilseler de yüklü miktarda hastane masrafı öderler. Sağlık sigortası bu gibi durumların önüne geçmek için kişilere ihtiyaçları doğrultusunda kullanacakları bir poliçe sunar. Bu poliçenin kapsamına göre gittiğiniz ülkenin sağlık hizmetlerinden ücretsiz ya da oldukça az bir ücret ödeyerek faydalanabilirsiniz. Burada önemli olan seçtiğiniz sağlık sigortasının neleri kapsadığını bilmeniz.

10. Yola çıkarken yanınıza alacaklarınızın hafif ve kullanışlı olmasına dikkat edin.

Çantanızı seyahatiniz boyunca kullanmadan geri getireceğiniz eşyalarla doldurmak gereksiz yük taşımaktan başka bir şey işe yaramaz. Bunun yerine hafif ama kullanışlı ve birbirine uyumlu kıyafetler ve eşyalar almak her zaman yararınıza olacaktır.

Bundan sonrası için geriye yolculuğunuzun tadını çıkarmak kalıyor:)

Sosyal Medya Hesaplarınızda Paylaşın

Sayfalar: 1 2