Yola çıkmanın en zor adımı “Nereye gideceğine karar vermek”

Yola çıkmanın en zor adımı “Nereye gideceğine karar vermek”

Birçok gezgin için bir sonraki seyahatinde nereye gideceğinin kararını daha içinde bulunduğu gezide başlar. Çünkü her gittiği yer onda daha fazlasını görme, daha çok şey öğrenme isteği uyandırır. Seyahate çıkarken yaşadığı tüm zorlukları bir kenara koyup gelecekteki seyahatini hayal etmeye başlaması bundandır.

Kimileri planladığı tarihten birkaç ay önce, kimileri ise gitmeden sadece bir iki gün önce nereye gideceğine karar verip, yola koyulur. Nereye gideceğine karar vermek aslında tüm seyahatlerin ilk adımıdır ve bizi bekleyen hazırlıkların da habercisidir. Ondan sonrası yapbozun tamamlamasını sağlayan parçaları gibidir. Peki “Nereye gideceğimize nasıl karar veriyoruz, nerelere dikkat ediyoruz?" gelin birlikte görelim…

Güvenlik

Nereye gideceğinize karar verirken aklınıza takılan ilk şey gideceğiniz yerin güvenliği sanırım. Toplumsal olaylar, doğal afetler, savaşlar vb. koşullarda bulunan ülkelere çoğu kişi gitmemeyi tercih ederken bazı insanlar –eğer o ülkeye giriş varsa- bu ülkelere gitmekten çekinmiyor. Ama özellikle günümüzde dünyanın her yerinde artan terör olayları nedeniyle çoğu kişi toplumsal olayların çok olduğu yerlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyor. Bu yüzden nereye gideceğinize karar vermeden önce oranın güvenliği hakkında detaylı bir bilgi edinmekte fayda var.

Bütçe

Herkesin gelir durumunun ve seyahat anlayışının farklı olması seyahat için ayrılan bütçelerin miktrarını da etkiliyor. Örneğin; bir kişi günlük 7 bin TL’ye kaldığı her şey dahil otelinden hiç çıkmayarak tatil yaparken, diğeri 800 TL’ye bütün Balkan ülkelerini dolaşabiliyor. Hal böyle olunca yola çıkacakların bütçelerini nerelere ve ne kadar kullanmak istediklerini belirlemeleri gerekiyor. Tabi bunun içine kişilerin konfor anlayışı, seyahatte nasıl bir konfor aradıkları ve seyahat ederken yapacakları aktiviteler de giriyor. Bütçeniz ne kadar iyiyse gideceğiniz yere istediğiniz zamanda gitme ve lüksten şaşmama şansını yakalayabiliyorsunuz. Ama az paraya her şeyi ucuza getirerek, konforunuzdan ödün vermeden seyahat de edebiliyorsunuz. Burada önemli olan şey, bir seyahat için ne kadar harcamak istediğiniz ya da harcayabileceğiniz miktarı belirlemek oluyor.

Planlama

Nereye gideceğinizi belirlerken sizi etkileyen en önemli şeylerden bir diğeri de seyahati planlama sorunu. Planlamanın bir soruna dünüşmesi çoğumuzun sadece işten, okuldan arta kalan tatillerde-izinlerde seyahat edebiliyor oluşundan kaynaklanıyor. Herkesin istediği tarihlerde seyahat edememesi hava koşulları faktörünü düşündürürken; çok sayıda kişinin aynı anda, aynı yere seyahat etmesi de fiyatların değişmesine neden oluyor. Bu yüzden gideceğiniz yere karar verirken sizin için ve gideceğiniz yer için uygun dönemleri takip etmekte büyük yarar var. Burada doğru zamanda doğru yeri tercih etmek büyük önem kazanıyor.

Ulaşım

Nereye gideceğinizi belirlerken ön plana çıkan bir diğer konu ise ulaşım sorunu. Hepimizin gitmek istediği çok yer var elbet. Ancak karar verirken gideceğimiz yere nasıl ulaşacağımızı, oradaki ulaşım konusunu da düşünmek zorundayız. Bunun için de gerekirse aylar öncesinden ucuz bilet peşinde koşup, alternatifler üretip yola koyuluyoruz. Ulaşımı sorununu çözmek kimimiz için aylar sürerken kimimizin sadece dakikalarını alıyor. Burada da genel olarak bütçe konusu önemli olsa da kişisel tercihler ve yapabileceğine inandığınız rotalarla hedefe ulaşmanız belirleyici oluyor.

Seyahat Öncesi Hazırlık

Nereye gideceğine karar vermenin bir başka düşündüren kısmı da seyahat öncesi yapılması gereken hazırlıklar. Gideceğiniz yer özellikle de yurtdışı ise pasaport, vize, giriş belgesi, izin belgesi, sağlık raporu, sağlık sigortası vb. şeylerle uğraşmanız gerekiyor. Seyahat edeceklerin bir kısmı bu belgelerle uğraşmamak için yurtiçi tatili yapmayı tercih ediyor. Bir kısmı ise en ince ayrıntısına kadar belgelerini hazırlayarak yurtdışına seyahat ediyor. Burada da kendi yerli turistini kazıklamaya çalışan yerli turizmcileri hatırlamakta fayda var. Onların uyguladığı bu fahiş fiyatları gördükçe yurtdışı seyahati yapmak yurtiçine göre daha cazip kalıyor.

 

Yorumlar