Yola çıkmayı düşünenler için 10 öneri

Yola çıkmayı düşünenler için 10 öneri

Çoğumuzun rahatlıkla yaptığı ve yapabileceği kolay bir etkinlik olarak görülen seyahat; kendi içinde riskleri olan bir eylem aslında. İnsanların kendine özgü deneyimler yaşamak istediği bu eylemde, herkes aynı şekilde yapmasa da mutlaka bir planlama süreci bulunuyor. İşte yeni yola çıkacaklar için bu planlama sürecinden 10 öneri:

1. Öncelikle nereye gitmek istediğinize karar verin.

Bu aşama, belki de yola çıkmanın en büyük ve en zor aşaması. Bir yerle baş edebilme ve onla ilgili tüm olasılıklara göğüs germe cesaretiniz seyahatinizi nereye yapacağınızı belirlemede en büyük etken.

2. Gideceğiniz yerle ilgili araştırmalara başlayın.

Yola çıkma kararı alıp nereye gideceğinizi belirledikten sonra o yerin doğasını, yaşam koşullarını, kültürünü, dilini, ulaşımını araştırıp bilgi sahibi olmak karşılaşacağınız koşullar ve risklerle baş etmek için yardımcı.

3. Elinizdekilerle neler yapabileceğinizi planlayın.

Bir yere gitmek için en önemli iki şey cesaret ve imkân. Herkesin imkan anlayışı değiştiği gibi imkansızlıklar içinde imkanlar yaratıp yola çıkanlar insanlar da yok değil.

4. Gideceğiniz yere nasıl varacağınıza ve nerede kalacağınıza karar verin.

Gideceğiniz yere nasıl varacağınız ve nerede konaklayacağınız tamamen sizin bütçenizle ilgili. Ancak bunları önceden ayarlamak sizin parasal ve zamansal kayıplara uğramanıza engel olur.

5. Seyahatiniz için ihtiyacınız olan şeyleri parçalara bölerek temin edin.

Yola çıkarken almanız gereken uçak bileti, kamp malzemeleri, giyecek vb. şeyleri seyahatinize kadar olan sürede parça parça almak bütçenizi zorlamadan eksiklerinizi tamamlamınıza yardımcı olur.

6. Gideceğiniz yerde karşılaşabileceğiniz şeylerle ilgili hazırlıklı olun.

Yola çıkmadan önce gideceğiniz yerin diliyle ilgili birkaç kelime öğrenmek, o kültürde nelerin yanlış karşılandığını bilmek, hava koşulları, doğa olayları vb. gibi şeyler hakkında bilgi sahibi olmak aniden karşılaşabileceğiniz bir durum anında bocalamanıza engel olur.

7. Gideceğiniz yer için gerekiyorsa pasaport alın, vize çıkartın.

Plansız yola çıkmak istediniz ama pasoportunuz olmadan ülke dışına çıkamayacağınızı biliyor musunuz? Gitmeden önce eğer ülke dışına çıkma niyetindeyseniz pasoport edinin ve gideceğiniz yerin vizesi olup olmadığını araştırın.

8. Seyahatinizde yanınıza masraflarınıza göre para alın.

Yanınıza alacağınız para barınmanızdan yemeğinize, ulaşımınızdan sosyal faaliyetlerinize kadar yetecek şekilde olursa seyahat sırasında herhangi bir şey için masraflarınızı kısmanıza gerek kalmaz, ne kadar harcayacağınızı bilerek hareket edersiniz.

9. Gitmeden önce seyahat sigortası yaptırmayı unutmayın.

Başınıza ne geleceğini bilmediğiniz bir yerde sağlığınızı sigortalamak sizi güvence altına alır.

10. Yola çıkarken yanınıza alacaklarınızın hafif ve kullanışlı olmasına dikkat edin.

Çantanızı seyahatiniz boyunca kullanmadan geri getireceğiniz eşyalarla doldurmak yerine hafif ama kullanışlı işinize gerçekten yarayacak şeyleri yanınıza almanız boşuna ağırlık taşımanıza engel olur.

Yorumlar